Rok 2016: Začiatok skutočného podnikania a krok do neistoty

Nezvyknem uplynulé roky takto verejne hodnotiť, ale keďže ma zaujali podobné hodnotenia od iných blogerov, rozhodol som sa aj ja podeliť o to, čo som tento rok dokázal, alebo nedokázal. Aspoň sa na to budem môcť o rok pozrieť a porovnať.

Rok 2016 som začínal s myšlienkou, že by som chcel viac zarábať (hlavne pasívne) a nájsť spôsob, ako tráviť viac času so svojou priateľkou Liz. Podarilo sa mi to?

Chcelo to zmenu

Prvé mesiace roku 2016 som pracoval na živnosť ako databázista. Popri tom som sa venoval aj cestovateľským prezentáciám, ktorých som mal v roku 2016 vyše 20, a to hlavne na festivaloch (Cestou necestou a Kolem světa), ako aj prezentácie pre súkromné spoločnosti, kaviarne a školu. Tiež som sa venoval predaju a propagácii svojej knihy Okolo sveta s palcom hore.

Tieto aktivity mi produkujú len minimálny profit (vo fastfoode by som za ten čas zarobil určite viac). Tešili ma ale veľmi pozitívne reakcie od čitateľov mojej knihy a návštevníkov prezentácií. Zlepšili sa aj moje prezentačné a organizačné schopnosti, čo sa mi určite do budúcna zíde. 🙂

Prednáška

Prednáška

V marci som opustil dobre platenú prácu

Vysoká pracovná vyťaženosť a vzdialenosť si odnášali daň a tou bolo, že som s Liz trávil len 2 – 5 dní mesačne, čo nášmu vzťahu rozhodne neprospievalo… Žil som v Bratislave a ona cca 250 kilometrov odo mňa – v Rakúsku. A tak som hľadal spôsob, ako byť spolu častejšie.

Jeden známy mi prisľúbil prácu na diaľku (IT) a dokonca s vyšším platom ako som mal pred tým. Vyzeralo to ako sen, opustil som preto projekt a byt v Bratislave. Zrazu prišla neveselá správa, že z tej ponuky nakoniec nič nebude… bol som nahratý… no aspoň som už bol každý deň s Liz.

Presťahoval som sa do Rakúska a založil vydavateľstvo Elist

Presťahoval som sa do Rakúska a rozhodol sa naplno venovať propagácií svojej knihy. Okrem toho som založil vydavateľstvo Elist s.r.o., aby som pomohol aj ďalším autorom s ich knihami. K tomu mi výrazne dopomohol fakt, že kamarát rušil svoje vydavateľstvo Druska Books. Oslovil som autorov, ktorí s ním spolupracovali a mnohí prešli ku mne. Peťo Druska mi okrem toho veľmi pomohol pri rozbehu, čím mi ušetril mnoho času. Napriek tomu rozbeh nebol vôbec jednoduchý… a vlastne stale je to veľmi náročné. Doteraz si nie som istý, či som sa rozhodol správne a nemal by som si radšej nájsť normálnu prácu s istotou zárobku.

Od mája sa môj život točí hlavne okolo vydavateľstva. Vložil som doň väčšinu úspor a času. Pracujem obyčajne 8 – 12 hodín denne (vrátane víkendov) a to takmer zadarmo (platím si len 10 euro mesačne) a tak žijem z úspor a priateľkinho platu. Postupne sa mi podarilo nájsť viacero šikovných ľudí, ktorí sa starajú o korekcie, grafiku, či marketing a tak to vidno aj na rastúcej kvalite vydávaných diel.

Elist

Od všetkých známych počúvam otázku, že kedy sa konečne dostanem do plusu a kedy ma začne vydavateľstvo živiť. A budem niekedy zarábať viac, ako som predtým zarábal v IT? Žiaľ na tieto otázky zatiaľ odpoveď nepoznám… ale verím, že sa to uberá dobrým smerom.

Začal som stavať dom v Rakúsku

V marci sme sa s priateľkou Liz pustili do stavby domu v  jej rodnej dedine, Offenhausene. Je to vlastne len prístavba k rodičovskému domu, no už teraz zhltla skoro toľko peňazí, že by sme za to mohli mať dva domy na Slovensku. Snažíme sa čo najviac spraviť svojpomocne, pretože stavebná firma si účtuje vyše 50 eur za hodinu práce robotníka. Vďaka tomu som sa naučil veľmi veľa o stavbe domu a ako inak, isto sa mi to raz zíde… 🙂

Či stavať dom na tomto mieste bolo dobré rozhodnutie, ukáže len čas… sme zadlžení po uši, ale aspoň budeme mať niečo vlastné a nemusíme platiť nájom niekomu inému. Budeme na tichom mieste, no zároveň neďaleko priateľkinej rodiny, takže nám bude mať kto v budúcnosti pomáhať. Okrem toho dúfam, že sa nám podarí občas prenajať izbu napríklad cez Airbnb , nech si trošku privyrobíme.

Náš domček

Náš domček

A čo cestovanie?

V roku 2016 som vlastne ani poriadne nevytiahol päty z domu. Cestoval som len občas, aj to len po okolí. Plnenie väčších cestovateľských snov odkladám na rok 2017.

Celkové hodnotenie

Rok 2016 bol budovateľský a zároveň jedným veľkým krokom do neznáma. Opäť som opustil svoju konfortnú zónu podobne, ako keď som sa v roku 2013 vybral cestovať a 14 mesiacov som strávil nepretržite na cestách v zahraničí – spätne nápad cestovať hodnotím pozitívne.
Uvidím, ako sa o pár rokov budem pozerať na nápad založiť vydavateľstvo, či stavať dom v Rakúsku. Vždy som tvrdil, že ak chce človek niečo v živote dosiahnuť, musí aj trochu riskovať.

Aký bude rok 2017?

Plán je dostať vydavateľstvo Elist do povedomia verejnosti. Chcem naďalej ponúkať autorom nadštandardné odmeny a čitateľom kvalitné knihy za dobré ceny. Chcel by som vydať aspoň 20 kvalitných kníh a ukončiť rok 2017 v zisku. Dúfam, že sa mi už v tomto roku začne vracať investícia, ktorú som do vydavateľstva vložil.

Ďalším cieľom je skolaudovať dom a koncom roku si dopriať aspoň mesiac cestovania (samozrejme nízkonákladovým spôsobom opísaným v knihe Okolo sveta s palcom hore).

Chcel by som pravidelnejšie prinášať kvalitné články na hogy.sk (mnoho článkov mám už rozpísaných, len ich treba dokončiť a mám asi 100 nápadov na ďalšie dobré články). Ako sa populárny článok dokáže odraziť na návštevnsti môjho blogu možno vidieť na tomto grafe:
navstevaCieľom do budúceho roku bude aby som mal každý mesiac aspoň 5 000 návštev na blogu a chcem zvýšiť množstvo odoberateľov newslettrov zo súčasných asi 150 na 1000. Mám teda čo robiť!

Chcel by som napísať cestopis zo svojej 14-mesačnej cesty stopom cez 3 kontinenty.

Po Veľkej Noci vyrazím na „Hogy tour“ v asi 15 mestách Slovenska.  Pôjde o inšpiratívnu prezentáciu v spolupráci s Cestou necestou, kde sa návštevníci naučia cestovať bez cestovky.

A takým malým cestovateľským plánom je spolu s Liz prejsť na bicykli z Liptovského Mikuláša do Offenhausenu (cca 600km). Kedysi som zvládol polovičnú vzdialenosť za jeden deň (z Bratislavy do Liptovského Mikuláša), ale to som bol ešte mladý. 😀

(Visited 1 483 times, 1 visits today)

You may also like...

6 komentárov

 1. Vlastné vydavateľstvo je niečo, s čím sa človek tak často nestretne. držím palce a pridávam si ťa do čítačky

 2. Zbynek Burival píše:

  Tak toto je asi top skokovy report z tohto roku 😀 Este tak Roland Vojkovsky moze konkurovat s koncom vysky a stahovanim do Thajska. Veru riadny krok do neznama. Drzim palce nech zacne vydavatelstvo cim skor zarabat, lebo to veru bude treba.

  • hogy píše:

   Dakujem pekne. 🙂
   Ako sa bude darit budem obcas informovat. Mam pocit, ze to cloveka viac motivuje makat, ked dava niekomu vediet o dosiahnutych vysledkoch…

   • Logy píše:

    Nie je možné v tom Rakúsku nájsť jednoducho murára trebárs aj na inzerát a namiesto 50 € na hodinu platiť trebárs polovicu resp. úkolovú odmenu podľa dohody ? Lebo aj u nás sa dá stavať o dosť drahšie cez firmu a o dosť lacnejšie, že si všetko manažuje staviteľ, ale samozrejme treba si dávať bacha, aby bola práca v primeranej kvalite odvedená.

    • hogy píše:

     No, my sme, co sa dalo robili svojpomocne, mame aj murara v rodine. Problem ale je, ze nosne mury, aby nam bol dom skolaudovany robila stavebna firma a ta si uctuje 50 euro na hodinu obycajneho robotnika a dozor k tomu bol este 70 euro na hodinu. Popri tom si este nauctuju pouzivanie vsetkych veci, co si so sebou prinesu, ako napriklad pilu na tehly. 🙂
     Takze vlastne sme len za zaklady, nosne mury a plochu strechu oplieskali nieco cez 100 000 euro…

     Inak samotne vykopanie jamy pre zaklady nas stalo 8000 euro a to nie je ziadna super tuti jama, vlastne ani nemame pivnicu. Keby sme blizsie k hraniciam zo Slovenskom, tak by sme aspon na tu jamu SK firmu zobrali, takto sa ale nedalo moc spekulovat.