Rok 2017: Narazenie na realitu…

Keď som pred rokom bilancoval rok 2016 a robil prognózu roku 2017, netušil som, ako veľmi sa budem mýliť. Môj uplynulý rok by si zaslúžil prívlastok jednotvárny. Väčšinu energie som venoval svojmu vydavateľstvu Elist a dokončievaniu domu v Rakúsku. Ale poďme pekne po poriadku:

Podnikanie

– podarilo sa mi vydať 33 knižných titulov,
– vytlačil som dokopy 31438 kusov kníh,
– stal som sa plnohodnotným členom združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenska,
– odprezentoval som svojich autorov a vydavateľstvo na Bibliotéke v Bratislave,
– stal som sa platcom DPH (prekročil som obrat 50 000 € / rok),
– náklady sú vyššie ako príjmy a tak naďalej pracujem zadarmo,
– situáciu mi komplikujú neplatiči faktúr. :/

V novom roku plánujem výrazne znížiť počet vydávaných titulov a zamerať sa na marketing. Potrebujem znížiť množstvo kníh na sklade, no nechcem výrazne znižovať ich cenu.

Webová stránku elist.sk dostane nový šat – mám už pripravený krajší dizajn s novými funkcionalitami a prehľadnejším nákupným procesom. Tiež chcem výrazne automatizovať opakované činnosti, ktoré ma oberajú o čas. Chcel by som autorom pripraviť systém, kde budú okamžite vidieť predaje svojich kníh, aby sa ma nemuseli pýtať. A chcel by som rozšíriť tým spolupracovníkov.

Vďaka superfaktúre sa mi podarilo automatizovať časť účtovníctva a mať zároveň pekný prehľad o finančných ukazovatľoch, čo mi pomáha lepšie si naplánovať výdavky. Vďaka prepojeniu s eshopom sa mi faktúry zákazníkom vystavujú automaticky. Aj párovanie platieb vďaka API Fio banky prebieha automaticky… milujem automatizáciu. 😉 Odporúčam vyskúšať.

 

Vzťah

Za najväčšie pozitívum uplynulého roku hodnotím fakt, že som takmer každý deň so svojou priateľkou Elisabeth. Neustále zisťujem, aké mám veľké šťastie, že sa mi podarilo nájsť osobu, s ktorou si tak skvelo rozumiem. Vie pochváliť, konštruktívne skritizovať, ale aj hľadať kompromisy. Máme rovnaký humor a smejeme na vtipoch, ktoré by okrem nás nik nepochopil. Mierna jazyková bariéra je tiež predmetom vtipu a tak sme si aj vytvorili množstvo vlastných slov. Niekedy v našej bežnej konverzácii poskladáme vetu aj zo slov v štyroch jazykoch (nemecký, anglický, slovenský a španielsky) a doplníme o neexistujúce slovo. 😀

 

Dom

Stále si nie sme istí, či bol dobrý nápad stavať náš dom v rodnej dedine priateľky (cca 200 km západne od Viedne). Je to príjemný pocit mať niečo vlastné, postavené a zariadené podľa našich predstáv… ale tá lokalita je dosť slabá. V podstate v okolí nič zaujímavé nie je… s okolím Lipt. Mikuláša, alebo Bratislavy sa to nedá porovnať. Preto aj rozmýšľam, či má vôbec význam v tejto lokalite ponúkať ubytovanie cez AirBnb, alebo Booking.com. Keď som na pár dní v septembri ponúkol možnosť ubytovania cez AirBnb, tak nám prišli aj prví návštevníci… tí sa ale nechali zlákať nízkou cenou a následne každý deň dochádzali vyše 30 km k jazeru, kde sa chodili potápať.

 

Cestovanie

Rok 2017 bol rokom sedenia doma. Cestovali sme väčšinou len po okolí (Rakúsko, Česko, Slovensko). 3 týždne sme strávili na Pyrenejskom polostrove (Španielsko, Portugalsko, Gibraltár). Už pár mesiacov pripravujem report z cesty, tak verím, že ho čoskoro dokončím.

 

Zdravie

Som až prekvapený, že som zatiaľ nemal zdravotné problémy, keď toľko času presedím pri počítači. Musím zmeniť svoj návyk skôr, ako bude zle… chcem každý deň aspoň hodinu stráviť v lese a prečistiť si hlavu. Tiež chcem zaviesť častejšie prestávky pri práci s počítačom.

 

Blog

Blogovanie šlo v uplynulom roku úplne stranou… V najbližších dňoch ale idem čo najviac z rozpísaných článkov dokončiť a zverejniť na hogy.sk. Myslím si, že stoja za to! Tak sleduj blog a prípadne mi napíš komentár pod článok, nech mám motiváciu písať aj ďalšie. 😉

 

A čo ty? Splnil rok 2017 tvoje očakávani? Ako si predstavuješ rok 2018?

(Visited 596 times, 1 visits today)

You may also like...