Stanovanie – kde všade môžeš stanovať?

Ubytovanie býva bežne jedna z troch najdrahších položiek pri cestovaní a preto stojí za to sa zamyslieť ako na tejto položke ušetriť. Jeden výborný spôsob je mať so sebou stan, alebo celtu, či hamaku. Mnoho ľudí ktorí aj uvažujú, že by vyrazili na cesty so stanom si nevie predstaviť, kde by ho asi tak mohli postaviť. Bežne majú obavy ohľadom bezpečnosti, alebo aj pohodlia, hygieny a podobne. Tento článok je taký úvod do stanovania. Ak bude záujem, napíšem aj ďalšie, lebo problematika je to rlatívne obsiahla a otázok na túto tému som mal už nespočet.

Cestovať so stanom (alebo s celtou, či hamakou) väčšinou znamená, že skôr ako sa začne stmievať, sa ani nemusíš príliš zamýšľať nad tým, kde túto noc skloníš hlavu. Aby si sa pohodlne vyspal, treba však investovať aj do dobrej karimatky (odporúčam Therm-A-Rest Z Lite) a obstojného spacáku (závisí od krajiny a ročného obdobia, ale pérové su vďaka svojej hmotnosti vzhľadom na termoizolačné vlastnosti veľmi vhodné – aj keď drahé). Budem síce písať o stanovaní ale to isté sa bude týkať aj prespávania pod celtou, či spania v hamake (tú len treba niekde zavesiť).

Veľkou výhodou stranu je popri peňažnej úspore aj úspora časová (nemusíš hľadať ubytko a presúvať sa niekam do mesta na noc), ale aj možnosť mať krásne západy a východy slnka na skvelých miestach, kde si len ty sám (a tvoj stan)… ráno môžeš pokračovať presne tam, kde si už večer mieril. Pri stopovaní je napríklad super prespať pri benzínke a hneď ráno o 5. si odchytiť prvého kamionistu idúceho tvojim smerom.

Kde teda nájdeš vhodné miesto na stanovanie?

– V prírode: Stačí si nájsť kus vodorovnej plochy na tráve alebo piesku a zapichnúť tam stan. Odmenou za statočnosť ti bude krásne nebo nad hlavou a dokonalý pokoj. Ak budeš spať v lese, dávaj si pozor, aby si si nepostavil stan priamo na cestičke, kade sa v noci pohybujú divoké zvieratá. Bear Grylls ešte chlapom odporúča, aby okolie stanu označkovali svojím močom, čo by malo odpudiť iné zvery. 😉

V horách v Gruzínsku

V horách v Gruzínsku

– V kempingu: V niektorých krajinách je aj množstvo bezplatných kempingov, dokonca so sociálnymi zariadeniami. Prípadne si môžeš postaviť svoj stan niekde neďaleko oficiálneho kempingu a potajme využiť ich sprchu, či toaletu. V Austrálii som potajomky využil aj bazén… dokonca mi požičali aj čistý uterák 😀

– V rozostavanej budove: Či už na dedine, alebo na okraji mesta neraz nájdeš rozostavané budovy, kde sa určite skôr ako pred východom slnka nik nepustí do roboty. Postav si stan na mieste, kde budeš neviditeľný od cesty, nastav si budík na skorú rannú hodinu a spi.

Kempovanie v rozostavanej budove v Bosne

Kempovanie v rozostavanej budove v Bosne

– Na dvore u miestnych ľudí: Získaš tým ochranu pred túlavými psami a opilcami. Obyčajne sa pred zotmením prihováram ľuďom sediacim na priedomí, alebo pracujúcim v záhradke. Pýtam sa ich, kde by som si mohol postaviť stan niekde v okolí. Prípadne, či je to azda možné aj priamo u nich. Vždy sa snažím pôsobiť veľmi slušne a milo. Keď takto poprosíš, či by si si mohol u niekoho na dvore postaviť stan, máš niekoľko možností, ako to dopadne:

 • dovolia a strávite spolu pekný večer a potom prespíš buď vo svojom stane, alebo často aj priamo v dome,
 • dovolia ti prespať, ale žiadna ďalšia interakcia sa nekoná,
 • pošlú ťa do kelu, čo sa mi zatiaľ stalo len raz,
 • takéto stanovanie na záhrade si však môžeš dohodnúť aj online na campinmygarden.com.

Neraz keď ma nechali prespať u seba v dome, som si nakoniec aj tak postavil stan vo vnútri domu, kvôli ochrane pred komármi, či potkanmi – hlavne v Malajzii.

Stanovanie v záhrade v Grécku

Stanovanie v záhrade v Grécku

–  V parku v meste: Toto platí len v niektorých krajinách. Napríklad v Iráne sa nikto nebude čudovať, keď si v ktoromkoľvek parku postavíš stan. Pretože vo štvrtok večer to tam robia skoro všetci. (Piatok je jediný deň v týždni, kedy Iránci majú voľno.) V Laose som za postavenie stanu v parku takmer dostal pokutu. Trvalo mi dobrú pol hodinu, kým som to vykecal – takže pozor na to. 🙂

Stanovanie v Parku v Malajzii

Stanovanie v Parku v Malajzii

– Pri benzínke: Hoc aj na diaľnici pri benzínovej pumpe si môžeš obyčajne aj s požehnaním pumpárov postaviť stan a využiť ich toaletu. Veľkou výhodou je, že hneď ráno po zobudení môžeš začať stopovať, alebo oslovovať kamionistov, ktorí tu tiež nocovali.

Našiel si na fotografií môj stan postavený pri benzínke na predmestí Petrohradu?

Našiel si na fotografií môj stan postavený pri benzínke na predmestí Petrohradu?

– Na pláži: Či už v meste, alebo úplne mimo civilizácie, zaspíš za zvukov mora a ráno sa môžeš na prebratie vykúpať. Takto som spával napríklad aj v Odesse na nudistickej pláži a ráno som od miestneho hipisáka dostal čerstvo ulovené ryby s cibuľou a paradajkou.

Na pláži v Iráne

Na pláži v Iráne

– Podpor protest na námestí a postav si stan k protestujúcim. Alebo sa vyspi rovno v ich stane, ako som to spravil v Gruzínskom meste Batumi na námestí Európy, alebo v Macedónskom Skopje.

Protest v Gruzínskom Batumi

Protest v Gruzínskom Batumi

– Pri policajnej stanici: Pokiaľ sa policajtov slušne popýtaš, či si pri ich stanici môžeš postaviť stan, zrejme ti to dovolia a nechajú ťa použiť aj svoju toaletu. Výborné skúsenosti som mal hlavne v Thajsku.

Stanovanie pri policajnej stanici v severnom Thajsku

Stanovanie pri policajnej stanici v severnom Thajsku

– Pred obchodom: Znie to možno zvláštne, ale hlavne na Filipínach som bežne stanovával na vybetónovanej ploche pred obchodmi, kde som bol zároveň pod strechou pre prípad dažďa. Vždy mi to navrhovali priamo majitelia obchodov.

Pred obchodom na Filipínach

Pred obchodom na Filipínach

– Môžeš sa inšpirovať aj miestami na stanovanie odporúčanými inými cestovateľmi: wctips.net alebo ioverlander.com.

Stanovanie na letisku v Kota Kinabalu v Malajzii

Stanovanie na letisku v Kota Kinabalu v Malajzii

– A možností je, samozrejme, oveľa viac. Časom sa ti nápady, kde postaviť stan, budú sypať ako na bežiacom páse. Ja som napríklad prespal aj vo vežičke hradu, keď ho na noc zamkli a ráno som trošku vystrašil upratovača.

Vo veži hradu v južnom Gruzínsku

Vo veži hradu v južnom Gruzínsku

Nezabúdaj ani na bezpečnosť a hygienu!

Samozrejme vždy mysli na svoju bezpečnosť. Nestanuj v nebezpečných štvrtiach a snaž sa nebyť zbytočne na očiach. Pozor aj na zvieratá! Tiež je dobré, ak sa ti podarí mať aj možnosť sa pred spaním umyť, lebo časom ti spacák môže poriadne napáchnuť… preto je veľmi vhodné spať neďaleko zdroja vody – napríklad pri rieke, či vodovode. 🙂

Pri jazere v Kirgizsku

Pri jazere v Kirgizsku

Chceš viac fotiek?

Ďalšie skvelé fotky nájdeš na FB v galérii “Kde všade spal môj stan

Viac skvelých rád pre cestovateľov nájdeš v knihe “Okolo sveta s palcom hore”. – na tej adrese nájdeš aj 52 stranovú ukážku knihy zdarma.

Podeľ sa s nami v diskusii o svoje skúsenosti so stanovaním. Cestuješ so stanom, alebo bez?

(Visited 33 253 times, 2 visits today)

You may also like...

4 komentáre

 1. Hogy, asi si ma práve namotivoval na to, aby som si konečne kúpil stan 🙂

  Niektoré miesta, kde si prespal, sú zatiaľ totálne mimo moju komfortnú zónu, ale prečo nie 😀

  Pokračuj v tvorbe takýchto originálnych článkov.

  Všetko dobré,
  Roland

  • hogy píše:

   Dakujem pekne!
   Ak budes potrebovat dake rady ohladom cestovania, kludne sa na mna obrat.
   Ja sa zase od teba rad naucim nieco o online marketingu. 😉

 2. Vepřík Boubelatý píše:

  Ahoj, Tvoj blog sa mi veľmi páči, je inšpiratívny 🙂

  síce som zatiaľ nenavštívila so stanom (alebo bez neho) toľko krajín čo ty, ale môžem len súhlasiť, že pri tomto spôsobe samo-ubytovania jasne prevažujú pozitíva:) Najkrajšie spomienky mám na koniec leta v Škótsku, kedy sme prešli s priateľom ostrov Mull a horskú časť West Highland Way – keby sme spali pod strechou, tak si to toľko neužijeme.
  V jednom malom mestečku sme fakt nemali kde hlavu zložiť a jedna postaršia beťárka (okolo 60) nám poradila, nech sa rozložíme na rugbyové ihrisko – odôvodnila to nezlomnou camperskou logikou, že ak tam nie je tabuľka “nekempovať”, tak sa to môže a hotovo 🙂

  • hogy píše:

   Skvele! 🙂
   Hehe, no to si mi veru pripomenula, ako sme spali na futbalovom ihrisku v Kodani. Na to som uz uplne zabudol. Tu istu noc kamosi spali na cvicisku pre psy, na co prisli az rano, ked okolo nich behali psy. Takze veru stanovanie prinasa so sebou aj zabavne situacie. 🙂