5+1 miest, ktoré v Dánsku musíš navštíviť

Hoci milujem hory a fascinujú ma menej rozvinuté krajiny, do Dánska sa vždy rád vraciam. Mám na to hneď niekoľko dôvodov!

V tomto článku, som sa rozhodol s tebou o ne podeliť. Aké sú najväčšie pozitíva Dánska?
– milí ľudia, ktorí ti dajú pocítiť, že si v ich krajine vítaný,
– jednoduchá komunikácia, lebo každý vie anglicky na veľmi slušnej úrovni a zároveň je ich jednoduché rozumieť (na rozdiel od Angličanov napríklad),
– dá sa dobre stopovať, napriek tomu, že často nevedia, o čo ide… zastavia a spýtajú sa, ako môžu pomôcť. Dokonca nám zastavovali aj keď sme stopovali vo štvorici. Písal som o tom aj v článku: Stopom do Christiánie,
– raj pre bicyklistov,
– čistota  (žiadne ohorky na zemi, či obaly z cukríkov… len v sobotu ráno to v Kodani vyzerá ako po výbuchu atómovej bomby),
– ekológia (aj plasotvé flaše a plechovky sú vratné),
– vysoká životná úroveň, ale necítiť stres, ako to býva inde,
– zaujímavá architektúra, pamiatky v skvelej kondícií,
– a tí, čo s láskou spomínajú na platenie Korunou, si v Dánskom kráľovstve prídu na svoje. 🙂

V Dánskom kráľovstve je veľmi veľa zaujímavých miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť a tiež som ich ešte všetky nevidel. O mnohých mi len rozprávala známa z Trendhim, ktorá v Dánsku žije už dva roky a pozná ho ako vlastnú dlaň. Aby toho ale nebolo na teba naraz veľa, pozri si aspoň tento krátky zoznam miest, ktoré by si nemal pri svojej návšteve Dánska vynechať:

1. Kodaň

Hlavné mesto Kodaň je pre mňa jedno z najkrajších miest Európy. V článku, ktorý som písal pred dvomi rokmi som ho zaradil na druhé miesto (Paríž, Londýn, či Rím sa nedostali do TOP 10). V Kodani nájdeš rozsiahle historické centrum s kráľovským palácom Amalienborg, hradom Rosenborg, Okrúhla veža, množstvo parkov, zábavné parky (Tivoli, Dyrehavsbakken), múzeá (napr. aj múzeum Guinesových rekordov, Dánske národné múzeum je často zadarmo – odporúčam navštíviť), kostol Vor Frelsers Kirke, známe nábrežie Nyhavn a mnoho ďalších miest, ktoré si určite zamiluješ! A áno, nachádza sa tu aj známa socha malej morskej víly, na ktorej ale osobne nevidím nič zaujímavé… ale je v peknom parku plnom turistov.

Keď sa rozhodneš navštíviť Kodaň, zváž kúpu mestskej karty (Copenhagen card), s ktorou získaš možnosť bezplatných vstupov do väčšiny atrakcíí a bezplatnú prepravu vrámci mesta. Cena je ale dosť vysoká, tak si dopredu prerátaj, či sa ti to oplatí, podľa vstupného do atrakcií, ktoré plánuješ v meste navštíviť.

Z Kodane si môžeš spraviť výlet do švédsekoho mesta Malmö. Stačí prejsť cez známy Öresundský most, ktorý je sám o sebe atrakcia… A Malmö má tiež rozhodne čo ponúknuť! (O tom niekedy nabudúce…)

Kodaň (Nyhavn)

Kodaň (Nyhavn)

2. Ribe

Ribe je najstaršie dánske mesto, ktoré dýcha históriou dodnes. Má len niečo viac ako 8000 obyvateľov. Takže ak ti prekáža ruch veľkomesta, tu sa určite budeš cítiť príjemne. Obzvlašť odporúčam ostať večer a po zotmení sa prejsť histroickými uličkami. Neďaleko Ribe je aj prístavné mesto Esbjerg, z ktorého sa dá za 12 minút doplaviť loďou na ostrov Fanø.

Ribe

Ribe

3. Helsingør (Hamletov hrad Kronborg)

Milovníci hradov si v Dánsku určite prídu na svoje. Ak medzi nich patríš, vyber sa na návštevu hamletovho hradu Kronborg a určite neolutuješ. Nachádza sa severne od Kodane a cez more vidno až na švédsku pevninu, kde sa nachádza mesto s podobným názvom, Helsinborg (aj tu majú hrad a pekné historické centrum). Medzi tymito dvomi mestami pemávajú loďky takmer ako autobusy MHD.

Ak si milovník hradov, nakukni do tohoto zoznamu najkrajších hradov Dánska a nechaj sa inšpirovať.

Kronborg

Kronborg

4. Søndervig

Že máš rád pláže? Už ti niekedy napadlo neísť k moru do Chorvátska, či Talianska, ale vybrať sa na sever Európy? Veru, aj Dánsko má krásne pláže! Samozrejme teplota vody a ani vzduchu nie je taká vysoká ako v stredomorí, ale určite si prídeš na svoje. Medzi dánskymi plážami sa dlhodobo drží v čele piesočná pláž Søndervig nachádzajúca sa neďaleko mesta Ringkobing. Známa je aj vďaka festivalu stavania pieskových sôch, ktoré svojou kvalitou neraz vyrážajú dych!

Søndervig

Søndervig

5. Christiansfeld

Christiansfeld je maličké mestečko s asi dvetisíc obyvateľmi založené pred cca 250 rokmi moravskými mníchmi. Pomenované je po dánskom kráľovi Kristiánovi VII. Mesto je zaujímavé svojim urbanistickým konceptom, bolo vystavané podľa presných plánov tak, aby zodpovedalo ideálom obnovenej Jednoty bratskej. Od roku 2015 je zapísané v Unesco. Ak si milovník malých mestečiek,  pozri si tento zoznam najkrajších dánskych miest.

Christiansfeld

Christiansfeld

6. Christiania

Napriek tomu, že o tomto mieste nájdeš na oficiálnych miestach len minimum informácií a rozhodne nie je považované za atrakciu pre turistov, pre mňa má osobité čaro a odporúčam ti tam zavítať. Je to miesto hipisákov a anarchistov, ktorí ho v roku 1971 prehlásili za autonómnu oblasť. Nachádza sa priamo v Kodani v časti Christianshavn a od centra je oddelené len kanálom. Na území Christianie žije cca 850 obyvateľov rôznych národností a platia tu špeciálne zákony, ako sú napríklad povolené používanie mäkkých drog (marihuana, hašiš) a právo stavať bez stavebného povolenia. Zakázané sú tvrdé drogy, súkromné vlastníctvo auta a iných nepotrebných vecí. Na mieste je zakázané fotografovať. Denne sa uskutočnujú koncerty a trhy. Na východnej časti Christiánie si môžeš zadarmo postaviť stan na vyhradenom mieste. Ja som tam s kamošmi stanoval asi týždeň.

Christiania

Christiania

 

Tak čo povieš, oplatí sa ísť pozreť do Dánska?

Už si tam bol? Ktoré miesta sa tebe najviac páčia? Budem veľmi rád, ak sa o svoje postrehy podelíš v komentári. 🙂

(Visited 4 309 times, 1 visits today)

You may also like...