Chceš si vytlačiť vlastnú knihu? Dám ti návod.

Zabudnúť tie najlepšie zážitky z ciest by bola nekonečná škoda… Preto sa oplatí zapisovať si svoje zážitky do denníka už počas samotnej cesty. Po návrate domov môžeš spraviť napríklad cestovateľskú prezentáciu medzi kamošmi, alebo aj verejne (napríklad na najväčšom slovenskom ccestovateľskom festivale Cestou necestou). A čo tak si na pamiatku spraviť fotoknihu, alebo sa nakopnúť a spísať cestopis? Láka ťa to? Tak čítaj ďalej, uľahčím ti cestu.

Čo všetko ťa čaká, ak sa chceš pustiť do celého samovydania knihy som kedysi spísal do článku:
Chcem si sám vydať knihu! Čo k tomu potrebujem?

Dnes sa ale bližšie pozrieme na samotnú tlač. S ňou súvisí niekoľko otázok, odpovede na ktoré si budeš musieť dobre rozmyslieť:

Koľko kusov kníh tlačiť?

Koľko kusov kníh si chceš vytlačiť a komu ich ponúkneš sú na úvod tie najdôležitejšie otázky. Od toho sa totiž bude odvíjať náročnosť prípravy tlačových podkladov, ale aj cena tlače. Musíš si uvedomiť, že čím viac kníh budeš tlačiť naraz, tým bude jednotková cena knihy nižšia a teda ju budeš môcť aj lacnejšie predávať.

Farebná alebo čiernobiela tlač?

Kto by nechcel mať v knihe pekné farebné obrázky? Prípadne na každej strane dáky farebný element, ktorý spraví knihu krajšou… Avšak farebná tlač je v priemere 3x drahšia, ako čiernobiela tlač a to je obrovský rozdiel. Vhodná alternatíva pre cestopis je zvoliť čiernobielu tlač a len kdesi na záver knihy vložiť farebnú obrázkovú prílohu. Napríklad 16 alebo 32 farebných strán (obyčajne cenovo najlepšie vychádza, ak sú počty farebných strán násobkami 16). Tým pádom nebude celková cena tlače knihy oveľa vyššia oproti čiernobielemu variantu.

Aký druh papiera zvoliť?

Tlačiarne vedia tvoju knihu vytlačiť na rozličné papiere a dokonca priamo vo vnútri knihy môžeš mať niekoľko typov papierov súčasne. Papier môžeš použiť napríklad klasický kancelársky (biely), alebo recyklovaný (šedý), creamy (žltkastý, ktorý sa používa hlavne na romány), kriedový (pevný lesklý – vhodný na fotografie), alebo rôzne iné menej časté typy papiera. Na stretnutí v tlačiarni, tak ti určite radi ukážu vzorky. Okrem toho sa pri papieri udáva gramáž na m2 (bežne sa používa 80 alebo 90 gramový papier). Niekedy sa môžeš stretnuť aj s volumenom. Je to podiel hrúbky papiera (μm) a plošnej hmotnosti (g/m²). Spomínam ho len preto, že sa nám ešte zíde pri neskorších výpočtoch.

Aký je rozdiel medzi digitálnou a ofsetovou tlačou?

Voľba digitálnej, alebo ofsetovej tlače je obyčajne hlavne ekonomickou otázkou a závisí od počtu výtlačkov. Kvalitatívny rozdiel pri čiernobielej tlači nie je až taký veľký.

Kým digitálna tlač ponúka možnosť vytlačiť aj malé množstvo kníh za rozumnú cenu, pri ofsetovej tlači je vysoká cena za pripravenie tlače prvého kusu. Ďalšie výtlačky sú už ale lacné.

Moja rada je pri náklade do 300 kusov určite použiť digitálnu tlač a nad 500 kusov ofsetovú tlač. V prípade, že chceš tlačiť niečo medzi tým, daj si naceniť oba druhy tlače a porovnaj. V prípade digitálnej tlače odporúčam obrátiť sa na tlačiareň Exprestlač. Mám s nimi dlhodobo dobré skúsenosti. Cena, rýchlosť aj kvalita tlače je výborná. Dokonca majú na svojom webe aj kalkulátor cien tlače. Takže sa viem veľmi rýchlo rozhodnúť, koľko kusov chcem na základe ceny vytlačiť. Pri objednávke nad 50 € je dovoz kuriérom zadarmo. Robievam u nich napríklad aj dotlač mojej knihy Okolo sveta s palcom hore ale aj drobné tlačoviny ako vizitky a záložky do kníh.

V prípade ofsetovej tlače spolupracujem s viacerými tlačiarňami… Každá má dáku inú výhodu. Do kalkulácií vstupuje aj doprava kníh domov – či už osobne, alebo nákladným autom (keď tlačím tisíce kusov). Preto sa mi niekedy oplatí tlačiť v Bratislave a inokedy v Tešíne. Navyše niektorá tlačiareň má oproti konkurencii výhodnejšie mäkké väzby a iná tvrdé. Ale ty si nechaj naceniť tlač v každej z nich a uvidíš, čo ti najlepšie zapasuje:

Varínska tlačiareň
Polygrafická škola Rača
Tešínska tiskárna (CZ)
TBB
Neografia
Finidr (CZ)

Ako správne pripraviť tlačové podklady?

Kým doma ti stačí vytlačiť si pár strán priamo z wordového dokumentu, tlačiarni musíš dodať podklady vo formáte PDF. Ten si samozrejme vieš spraviť aj vyexportovaním z wordu a v prípade digitálnej tlače to často stačí.

Ak si chceš spraviť len 5 výtlačkov pre radosť seba a blízkej rodiny môžeš si jednoducho zalomiť knihu vo worde:
Nastavíš si žiadaný rozmer strany (napr. A5), okraje (napr. 2cm z ka+zdej strany), zvolíš si pekné a dostatočne veľké písmo (napríklad Book Antica, veľkosť 10.5), povkladáš obrázky, nastavíš zarovnanie textu na šírku strany a delenie slov (nech to vyzerá k svetu). Potom si spravíš peknú prvú stranu s názvom knihy, zvýrazníš nadpisy kapitol, vložíš číslovanie strán a obsah,… a keď sa ti výtvor páči, vyexportuješ ho do PDF a pošleš digitálnej tlačiarni.

Tlačiareň ti pošle cenovú ponuku (alebo pri Exprestlači si ju nájdeš rovno na ich webe) a informáciu, akú šírku chrbta bude mať tvoja kniha. Podľa toho si dorobíš obálku a pošleš im ju ako PDF. Obyčajne ťa ani nebudú trápiť s orezovými značkami. Sami si to pripravia a pošlú ti podklady na kontrolu. Po odsúhlasení sa môžeš tešiť na svoje nové knihy.

V prípade, že chceš tlačiť stovky alebo tisíce kusov ofsetovou tlačou, nároky na tlačové podklady rastú. O tom možno tiež raz napíšem článok (a možno aj seriál). No nateraz ti prezradím len to, že sa budeš musieť naučiť pracovať napríklad s Adobe InDesign, alebo iným DTP programom. Prípadne môžeš osloviť moje vydavateľstvo, aby ti pripravilo potrebné tlačové podklady.

Akú väzbu knihy zvoliť?

Niektorí vravia, že kniha s mäkkou väzbu ani nie je kniha… niektorím to je jedno a iní zas preferujú mäkkú väzbu, lebo je praktickejšia do kabelky a kniha je obyčajne lacnejšia.
Zváž si aj ty, či sa ti oplatí investovať do tvrdej väzby. Výrobné náklady, ale aj skladovanie a preprava bývajú cenovo náročnejšie. Pri malom počte výtlačkov (do 1000 kusov) môže pevná väzba aj zdvojnásobiť výrobné náklady. Keď však budeš robiť cestopis s farebnými fotografiami na kvalitnom papieri, bola by to škoda nedať do pevnej väzby… zákazník si v tomto prípade ochotne priplatí a tvoj cestopis sa stane ozdobou jeho knižnice.

Ako vypočítať šírku chrbta knihy?

V prípade mäkkej väzby je to celkom jednoduché:
šírka chrbta = počet strán / 2 x gramáž papieru x volumen.
Napríklad:
počet strán = 304
gramáž papieru = 80 g / m2 = 0,08 kg / m2
volumen = 2
šírka chrbta = 304 / 2 x 0,08 x 2 = 24,5 mm

Príklad ako zadať tlačiarni presnú informáciu ohľadom vyhotovenia knihy:

  1. KNIHA
    Počet: 2000 kusov
    Formát: 135 x 205 mm
    Vnútorné listy: papier creamy 80g (žltkastý papier), 400 strán, čiernobiela tlač 1/1 (len čierna farba)
    Väzba: V8 (pevná väzba, šitá), 2,5 mm lepenka, biele predsádky 0/0 – creamy 120 g
    Obálka: 4/0 (čiže vonkajšia strana plnofarebne potlačená a vnútro biele), matné lamino, oblý chrbát
  2. KNIHA
    Počet: 1100 kusov
    Formát: A5
    Vnútorné listy: papier BO 80g (kancelársky biely), 400 strán, čiernobiela tlač
    Väzba: V2 (mäkká, lepená)
    Obálka: 4/0, lesklé lamino, kartón 240g

Ale neboj sa, keď aspoň slovne popíšeš tlačiarom, čo potrebuješ, oni ti už budú vedieť poradiť… a vytiahnu od teba, tie najdôležitejšie informácie.

Koľko sa načakáš, kým dostaneš svoje vytlačené knihy?

Kým ti tlačiaren vypľuje tvoju novú hŕbu kníh, chvíľu to potrvá… a samozrejme pred Vianocami, alebo pred letom, keď je najviacej zakaziek sa načakáš najdlhšie. Očakávaj teda, že kým ti ofsetová tlačiareň bude schopná dodať vytlačené knihy, môže to trvať aj viac ako mesiac.  Pri digitálnej tlači to obyčajne potrvá do jedného týždňa.

Dúfam, že si sa niečo nové dozvedel a ak máš akékoľvek otázky ohľadom tlače kníh, neváhaj mi napísať do komentáru, alebo na email. 😉

(Visited 11 202 times, 2 visits today)

You may also like...