Rozhovor s Gabkou Koščovou po prvých štyroch mesiacoch cestovania v Ázii

Keď som nedávno napísal článok o tom, ako skĺbiť cestovanie a zarábanie, nečakal som, že táto téma vzbudí až taký veľký zaújem. Mnoho ľudí sa mi už ozvalo, že v článku našli inšpiráciu a rozhodli sa vyraziť na cesty. Niektorí si popri cestovaní zarábajú ako digitálni nomádi, iní na farmách, či nachádzajú iné príležitostné práce. Jedno majú ale spoločné – dokázali prekonať obavy a strašenie od svojho okolia. Akonáhle sa totiž rozhodnete ísť proti prúdu, len malokto vás bude chápať. Ale hoci vám chcú samozrejem všetci len to najlepšie, je len na vás, ako sa rozhodnete. Či vám tento risk stojí za to a chcete si splniť svoj sen, alebo to pre vás nie je také lákavé.

Rozhodol som sa predstaviť vám pár ľudí, ktorí sa rozhodli vyraziť. Nechcem vám však predstavovať len tých, ktorí sú už na cestách roky. Tí už totiž majú rutinu a už ich len tak niečo nezaskočí. Preto si myslím, že je veľmi zaujímavé vypočuť si aj názory a postrehy aj od tých, ktorí svoj veľký krok do neznáma spravili len nedávno. Či ho ľutujú, alebo sú nadšení, to uvidíte sami. Prvou cestovateľkou, ktorú vám predstavím je Gabriela Koščová. Som veľmi rád, že si našla čas, aby zodpovedala moje zvedavé otázky a poslala mi aj krásne fotky z ciest. Myslím, že sa máte na čo tešiť. 🙂

Kto je Gabka Koščová?

27-ročná Prešovčanka, ktorá sa ako freelancer venuje konzultáciam obsahového marketingu. Sedem rokov nestrávila v Tibete, ale v Prahe (kde aj študovala). Potom dva roky žila v Berlíne, čo sa jej zunovalo a tak teraz brázdi krajiny juhovýchodnej Ázie. Na svojom zaujímavom blogu píše o marketingu, osobnom živote a o cestovaní.

Ahoj Gabka, kde sa nachádzaš a aké sú tvoje cestovateľské plány na rok 2017?

Ahoj Hogy. Momentálne sa nachádzam na severe Thajska v Chiang Mai, ale už o pár dní sa presúvam do vietnamského Da Nangu. V juhovýchodnej Ázii som už od januára 2017 a je to v podstate taký môj prvý pokus, kedy som vycestovala do zahraničia, aby som cestovala a zároveň pri tom naďalej pracovala.

Čo sa týka mojich cestovateľských plánov na rok 2017, tak to je jednoznačne juchovýchodná Ázia. Za tri mesiace som precestovala Thajsko, bola som v Laose, na Bali a v Singapure. Najbližší mesiac a pol mám v pláne prejsť čo najviac z Vietnamu. V lete sa vraciam do Európy a robím si zálusk na niektoré z balkánskych krajín.

Musím sa však priznať, že pred troma mesiacmi boli moje plány trošku iné. Rýchlo som však zistila, že sa nedá stihnúť všetko, a preto som sa snažila plány na cesty upraviť tak, aby som z toho mala čo najväčší zážitok a čo najmenší stres.

Gabka Koščová

Gabka Koščová

S kým cestuješ?

Cestujem s mojím terajším manželom. Manželmi sme zatiaľ len pár mesiacov, ale spolu sme už 12 rokov. A práve to je dôvod, prečo som nikdy ani sama necestovala. Ale som za to veľmi vďačná.

Tým, že sme spolu vyrastali a navzájom sa jeden od druhého učili, vybudovali sme si aj spoločný vzťah k cestovaniu. Neviem, aký by som mala vzťah k cestovaniu, keby som bola sama alebo s niekým iným. Som totiž dosť veľký “strachopud” a mám rada svoju komfortnú zónu, takže vďaka manželovi sa často viem za túto komfortnú zónu posunúť.

Koščovci v Laose (Kuang Si)

Koščovci v Laose (Kuang Si)

Prečo rada cestuješ a kedy si ťa cestovanie získalo?

Keď som mala 18 rokov, išla som na svoju prvú all inclusive dovolenku do Tuniska. To bolo vlastne prvýkrát, čo som vycestovala takto ďaleko do zahraničia bez rodičov. V tej chvíli som totiž nevedela, že sa dá cestovať inak. Všetci chodili len do Chorvátska alebo na nejaký luxusnejší pobyt do Tuniska, či do Egypta. Mala som pocit, že to jednoducho takto funguje.

Keď som sa z tej dovolenky vrátila, nemala som absolútne žiaden zážitok. Strašne som sa tam nudila a vôbec ma to nebavilo. Vtedy som pochopila, že takto “cestovať” už fakt nechcem.

O rok na to sme sa bavili s kamošmi, že by sme niekam mohli vyraziť cez leto na dovolenku. A keďže sme mali študentský rozpočet a nemohli sme si dovoliť ďalšie all inclusive dovolenky, otvorili sme stránky ryanairu a kúpili si najlacnejšiu letenku, akú sme našli. Vtedy to bolo Bari na juhu Talianska. Bežný človek ani také mesto nepozná, lebo charterové lety tam veľmi nelietajú. A to bolo super! Všetko sme si riešili na vlastnú päsť, veľa sme toho videli a úplne mega sme si to užili. Od vtedy som vedela, že cestovanie je parádne, že je to jedna veľká zábava a nemusí to vôbec stáť majland.

Avšak cestovanie si ma úplne najviac získalo, keď som pre troma rokmi prvýkrát navštívila Áziu, konkrétne Srí Lanku. Pre mňa to bol veľmi veľký kultúrny šok a boli dni, kedy som si hovorila, že by som už bola najradšej späť v Európe. Ale práve toto dobrodružstvo mi dalo mnoho zážitkov, otvorilo oči a ukázalo pravú tvár cestovania.

A prečo rada cestujem? Mám na to asi milión dôvodov. Ale nechcem sa zase vykecávať. 🙂 Takže uvediem moje 3 hlavné dôvody:

  • Cestovaním prekonávam rôzne prekážky a vykračujem z komfortnej zóny.
  • Neustále spoznávam nové miesta a kultúry.
  • Získavam zážitky, ktoré mi ostanú na celý život.
Gabka na piesočnej dune

Gabka na piesočnej dune

Koľko mesiacov ročne tráviš na cestách?

Donedávna to bolo vždy maximálne jeden mesiac ročne. Zamestnanci majú totiž limitovanú dovolenku a neplatené voľno na dlhšiu dobu poskytuje máloktorá firma.

Takže keď som odišla pracovať na voľnú nohu a videla príležitosť pracovať kdekoľvek na svete, prehovorila som manžela, nech dá výpoveď a začne pracovať na diaľku aj on.

Tento rok strávime v Ázii dohromady 5 mesiacov a potom sa vraciame do Európy, kde chceme ešte tiež niečo pocestovať. Ale keďže sme zároveň na cestách, ale aj v práci, neviem ti presne na túto otázku odpovedať 🙂

Gabka v Chiang Rai (Thajsko)

Gabka v Chiang Rai (Thajsko)

Patríš medzi tých, čo šetria na každom mieste, alebo si dopraješ aj luxus?

Povedala by som, že som niekde v strede. Určite nešetrím na každom mieste, pretože by som si to vôbec neužila. Ale zase si neužívam ani žiaden luxus. Nemám chuť míňať peniaze tam, kde to nie je potrebné.

Je pre mňa dôležité spať v čistej posteli, ale vystačím si s lacným hostelom alebo guest housom. Chcem sa dobre najesť a ochutnať miestne špeciality, ale nepotrebujem ísť do najdrahšej reštaurácie. Chodím pešo alebo miestnou dopravou, nepotrebujem sa prepravovať taxíkmi.

A takto by som mohla pokračovať, ale myslím, že to už je viac menej jasné.

Thajská polievka

Thajská polievka

Dokážeš počas cestovania viac zarobiť ako minúť?

Doteraz som cestovala väčšinou krátkodobo, takže logicky som vždy viac minula, pretože som len zriedkakedy na cestách pracovala.

Teraz, keď už “nomádim”, to je iné a dokážem si viac zarobiť ako minúť. Nechcem totiž cestovať a míňať viac, než si môžem dovoliť. V tomto som dosť praktická.

Akým spôsobom si zarábaš na cestovanie?

Na cestovanie a vlastne aj na život si zarábam klientskou prácou. Pracujem ako konzultant obsahového marketingu a klientom pomáham nastavovať stratégie a následne im pomáham s realizáciou. Zatiaľ ma to živí a dúfam, že aj dlho bude.

Ko Chang (Thajsko)

Ko Chang (Thajsko)

Ako si sa k tomu dostala a pre koho napríklad pracuješ?

K práci na voľnej nohe som sa dostala v Berlíne. S manželom sme sa sem rozhodli presťahovať a ja som si našla prácu v online marketingu. Práca bola dosť v pohode, mala som dobrý plat a nemusela pracovať nadčasy. V podstate som si nemala na čo sťažovať. Bol to však korporát a ja som sa tam necítila úplne príjemne. Hlavne som sa nemala kam profesne posunúť, a tak som sa rozhodla, že odtiaľ odídem. Po nemecky som nevedela, takže nájsť si novú prácu v online marketingu bolo dosť zložité, dokonca až nemožné.

V tom čase sa zbehlo niekoľko udalostí dohromady a dostala som možnosť pracovať na nejakých menších projektoch pre ľudí, s ktorými som pracovala v minulosti. Neskôr som zverejnila na blogu, že som odišla na voľnú nohu a začala sa profilovať ako konzultant obsahového marketingu a linkbuildingu. A potom to už nejak išlo.

Minulý rok som takisto začala školiť content marketing a linkbuilding. To ma tiež veľmi bavilo. V tom bohužiaľ ale z Ázie pokračovať nemôžem, čo ma troška mrzí. Ale po návrate do Európy sa tomu možno začnem znova aktívnejšie venovať.

Môj najväčší klient, s ktorým pracujem od úplného začiatku, je dovolenka.sme.sk. V týchto dňoch sa však venujem predovšetkým novému projektu, ktorý rozbieha môj dlhoročný kamarát a kolega. Jedná sa o SEO nástroj Spotibo.com. Je to taká moja srdcovka a zároveň tohtoročná výzva. Chceme to dostať do sveta, tak snáď sa nám to podarí.

Gabka pred coworkingom

Gabka pred coworkingom

Máš aj živnosť / SRO?

Áno, momentálne mám živnosť na Slovensku. Pred tým som mala skoro 2 roky živnosť v Nemecku, kde som žila.

Ďakujem krásne za rozhovor, v ktorom sme sa od Gabky Koščovej dozvedeli, ako dokáže skĺbiť prácu a cestovanie. Láka to aj vás?
Prajem veľa skvelých zážitkov a pracovných úspechov.

(Visited 721 times, 1 visits today)

You may also like...