Ako sa sere vo svete

Áno, viem, teraz si o mne myslíš, že som obyčajný hulvát. No, ale uznaj, aké iné slovo som v nadpise mohol použiť, ak nechcem pôsobiť ani infantilne, ani príliš odborne. Nech dumám ako dumám, nič iné mi nenapadá. A inak musím priznať, že nadpis tohto článku vznikol vlastne už pred vyše dvomi rokmi. Bol to nápad jedného kamoša (nechcem menovať, ale autor bol yablko). Rovnako ako mnoho iných normálnych ľudí, aj jeho zaujímalo, ako sa vo svete vlastne sere a požiadal ma, aby som fotil zaujímavosti kade budem chodiť (srať).

A tak som veru aj robil… a to je presne dôvod, vďaka čomu máš teraz možnosť tento článok čítať.  Ako vidíš, článok je na svete, hoc už prešli 2 roky odvtedy a nespočetné tony hován presvištali rúrkami záchodov. Ešte skôr, ako sa do toho zahryzneš, tak chcem ťa upozorniť, aby ak si fajnovka si si prestal mrviť do klávesnice. A vybral si, či najskôr doješ, alebo dočítaš článok a poobzeráš obrázky. Pripravený? Tak poďme na to!

Téma srania je v spoločnosti akosi tabuizovaná a pritom je to rovnako prirodzená činnosť ako jedenie, ktoré je propagované na každom kroku. A neraz pôžitok z dobrého vysrania môže predčiť aj ten z dobrej stravy. Mohli by o tom hovoriť tí, čo majú problémy s vyprázdňovaním, čo sa inak dosť často stáva aj turistom a cestovateľom. Zvlášť, keď nemajú to svoje súkromie a kľud na to, aby mohli zo seba vyklopiť všetko, čo tam už nepotrebujú.

V našich podmienkach sa tejto činnosti venujeme na sedacích záchodoch, pričom zadok si následne utierame toaletným papierom, ktorý následne splachujeme. Je to akýsi štandard vo väčšine krajín Európy a nám sa to zdá byť prirodzené a všetko ostatné je pre nás zvláštne. No vo väčšine krajín sveta ľudia pri tejto činnosti čupia a zadok si najčestejšie vyplachujú vodou. Tak kto je teda divný?

Európsky štýl

Európsky štýl (Srí Lanka)

Záchod a sprcha

Európsky štýl záchodu so sprchou (Irán)

Európsky štýl a ázijská sprcha

Európsky štýl a ázijské splachovanie tiež používané aj ako sprcha (Irán)

Európsky štýl a ázijské splachovanie

Európsky štýl bez dosky na sedenie (takže si tam ľudia vlastne nesadajú ale sú v akomsi podrepe) a ázijské splachovanie (India)

Nemiešajte nám tu hovná s močom

Sedací záchod nesplachovací, kde si použivateľ musí dávať pozor, čo kde vypúšťa, nech to potom nemusia triediť 😉 (Južná Amerika)

Návod na sranie

Návod k toalete na obrázku vyššie

Spievajúce verejné záchody v Austrálií

Spievajúce verejné záchody v Alice Springs v Austrálií. Kým porobím, čo potrebujem, zahrá mi hudba. Záchod veľmi čistý a zadarmo.

V Manille aj s triskou na umytie zadku

V Manille (Filipíny) aj s tryskou na umytie zadku… toaletný papier sa v Ázií až tak často nepoužíva

Misa z múzea v Austrálií

Misa može byť nie len účelká ale aj pekná… ako táto z múzea v Austrálií

Farebné misy na predaj na Filipínach

Alebo tieto lentilkovo farebné misy na Filipínach

Brunejský záchod plus umyvárka nôh pred modlením

Brunejský záchod plus umyvárka nôh pred modlením. Stretávame sa s tým hlavne pred mešitami

Luxusné čupenie v dubaji

Luxusné čupenie v Dubaji, pričom po potrebe si možno zadok nie len osprchovať, ale ešte aj dosucha poutierať toaleťákom

Typický ázijský záchod

Typický ázijský záchod (Malajzia)

Tesne vedľa

No nie vždy používateľ trafí… (Indonézia)

Treba dobre mieriť a papier potom do koša

A trafiť sem už chce ozaj kus cviku… Treba dobre mieriť a papier potom do koša (India)

V púšti v Iráne

V púšti v Iráne… vodu si bolo treba nabrať zo studne neďaleko… preto je na žltej nádobke ten povraz.

Čo je pod pokrievkou?

Čo je pod pokrievkou? Za pozornosť stojí aj tento sovietsky štýl toaleťáku bez stredovej trúbky. Výhodou je síce, že zaberie menej miesta a nevzniká žiadny odpad, problémom je, že sa nedá rozumne zavesiť. (Gruzínsko)

V Náhornom Karabachu aj s adaptérom na európsku prdel

V Náhornom Karabachu aj s adaptérom na európsku prdel

Pekne vykachličkované, pepier do koša

Pekne vykachličkovaný hajzlík, papier patrí do koša (Kazachstan)

V číne môžeš súťažiť s vedľa čupiacim

V Číne môžeš aj súťažiť s vedľa čupiacim…

Tibet, tento raz oddelené jamy

V Tibetskej Shangri-le sa dajú nájsť aj takéto verejné záchody s viac súkromím, ale treba si dať pozor, nech človek nepadne do tej jamy. Inak v Tibete som mal skúsenosti, že ľudia doma nemajú záchody a buď chodia na takéto verejné, alebo rovno na ulicu, či do poľa.

Na Islande, v zime neodporúčam

Na Islande… v zime neodporúčam. Tiež sa nedá hovoriť o prílišnom súkromí.

Takto na to

Takto to asi vyzerá v praxi

útulné sraníčko

útulné sraníčko (India)

Kadibúdka na farme v Austrálií

Kadibúdky tiež majú svoje čaro, táto je na farme v Austrálií

V Kazachstane

Táto krásavica v Kazachstane aj s nádobou na umytie zadku a rúk

Pozor na hrdzu

Táto kadibúdka zase pyšne stojí v Náhornom Karabachu

 

Na lodi

Na lodi počas 22 hodinovej plavby som bol nútený použiť túto toaletu. Ako vidno, miesta rozhodne nebolo na zvyš a tak som mal čo robiť, nech sa tam naukladám a trafím, čo kde treba… (Indonézia)

Kirgizská toaleta

Kirgizská toaleta, majiteľ mi hovoriľ, že raz by chceli mať záchod aj so splachovaním priamo v dome. V ich dedine to už vraj nejaký jeho kamoš má…

Indonézsky záchod a sprcha v jednom

Indonézsky záchod a sprcha v jednom. V Ázií často sprchovanie prebieha “kýblikovou metódou” a to priamo na záchode ako je tento.

Európsky aj azijský štýl v Iráne

V Iráne sa často v domácnostiach stretávame aj s možnosťou výberu, európskeho, či ázijského štýlu toalety.

Ako vidíš, sranie sa dá vykonávať všakovako a na rôznych typoch záchodov. Rozhodne to stojí za to, vždy sa správať tak, ako je to bežné v navštívenej krajine. Napríklad umývať si zadok ľavou rukou pri použití vody a žiadneho toaletného papiera je pre našinca neobyčajný zážitok.

Až 2,5 miliardy ľudí na zemi vraj nemá prístup k hygienickým toaletám, čo predstavuje obrovský problém hlavne pre deti. Aj preto si od roku 2013 pripomíname medzinárodný deň záchodov, 19.11. …akurát na meniny mojej priateľky. 🙂

Mrzí ma však, že som priniesol len veľmi malú vzorku záchodov. Mnohé som jednoducho zabudol odfotiť. Neostáva Ti preto nič iné, len sa vybrať do sveta a všetko si to odsrať sám…

Pri potulkách svetom Ti pomôže aj moja nová kniha s cestovateľským know-how.

(Visited 8 691 times, 2 visits today)

You may also like...

9 komentárov

 1. Poena píše:

  Vďaka…už dávno som sa tak dobre nezasmiala, pri vete: “pôžitok z dobrého vysrania môže predčiť aj ten z dobrej stravy” som si kvalitne oplula monitor a fotky mi vohnali slzy do očí 😀 Musím si síce odmyslieť tú čistú závisť z toho koľko miest si mal možnosť vidieť, ale inak sa mi páči,že si sa zameral aj na tu odvrátenú stranu cestovania 😉 ja mám zatiaľ prejdených len pár krajín v rámci európy ale tiež fotím skôr netradičné objekty a nie turistické lákadla 😀 takže palec hore…..a veľký 🙂

 2. ondrej píše:

  krasa tiez mam podobnu zalubu vsetko okadit kde som bol:)) naposledy som znackoval vsetky top toalety smerom k prypiati a neunikla ani elektraren:))

 3. petrakeckes píše:

  No dovi-dopo! Blahozelam autorovi, teno clanok sa naozaj odlisuje od nudnych travel blogov 😉

 4. Kristián píše:

  Trošku ma to odradilo, chcel som sa vydať na cestu po Afrike a Ázií, ale pozerám že naozaj nič prijemne pre europsky zadok 😀 to už radšej kdesi do kríkov, ako na takèto miesta, ale keď už clovek nema na výner tak čo už… 😀 ale inak, super článok Hogy, vďaka 😉

 5. Martina píše:

  Super článok, zaujímalo by ma ako si pochodil všetky tie krajiny, či ako dovolenka, alebo cestovanie je tvoj životný štýl? 🙂 Inak krásna fotka na tom Islande, ako sa to používa 😀

  • hogy píše:

   Poväčšine som to pocestoval pocas svojej 14 mesacnej cesty stopom okolo sveta, hoc som v skutocnosti zavital len na 3 kontinenty… no dalsie snad pride coskoro 🙂

 6. Tonino píše:

  Jeeej, konecne poradny clanek. Jak tam vidzim, tak ve vecsine sveta sa sere, jak sa hovori “na lyzara” 🙂

  No co, snad len zazelat nech sa to dobre sere

 7. Thrubovc píše:

  bomba clanok! posledna veta najlepsia 😀