Áno, viem, teraz si o mne myslíš, že som obyčajný hulvát. No, ale uznaj, aké iné slovo som v nadpise mohol použiť, ak nechcem pôsobiť ani infantilne, ani príliš odborne. Nech dumám ako dumám, nič iné mi nenapadá. A inak musím priznať, že nadpis tohto článku vznikol vlastne už pred vyše dvomi rokmi. Bol to nápad jedného kamoša (nechcem menovať, ale autor bol
yablko). Rovnako ako mnoho iných normálnych ľudí, aj jeho zaujímalo, ako sa vo svete vlastne sere a požiadal ma, aby som fotil zaujímavosti kade budem chodiť (srať).
A tak som veru aj robil… a to je presne dôvod, vďaka čomu máš teraz možnosť tento článok čítať. Ako vidíš, článok je na svete, hoc už prešli 2 roky odvtedy a nespočetné tony hován presvištali rúrkami záchodov. Ešte skôr, ako sa do toho zahryzneš, tak chcem ťa upozorniť, aby ak si fajnovka si si prestal mrviť do klávesnice. A vybral si, či najskôr doješ, alebo dočítaš článok a poobzeráš obrázky. Pripravený? Tak poďme na to!
Téma srania je v spoločnosti akosi tabuizovaná a pritom je to rovnako prirodzená činnosť ako jedenie, ktoré je propagované na každom kroku. A neraz pôžitok z dobrého vysrania môže predčiť aj ten z dobrej stravy. Mohli by o tom hovoriť tí, čo majú problémy s vyprázdňovaním, čo sa inak dosť často stáva aj turistom a cestovateľom. Zvlášť, keď nemajú to svoje súkromie a kľud na to, aby mohli zo seba vyklopiť všetko, čo tam už nepotrebujú.
V našich podmienkach sa tejto činnosti venujeme na sedacích záchodoch, pričom zadok si následne utierame toaletným papierom, ktorý následne splachujeme. Je to akýsi štandard vo väčšine krajín Európy a nám sa to zdá byť prirodzené a všetko ostatné je pre nás zvláštne. No vo väčšine krajín sveta ľudia pri tejto činnosti čupia a zadok si najčestejšie vyplachujú vodou. Tak kto je teda divný?
Európsky štýl (Srí Lanka)
Európsky štýl záchodu so sprchou (Irán)
Európsky štýl a ázijské splachovanie tiež používané aj ako sprcha (Irán)
Európsky štýl bez dosky na sedenie (takže si tam ľudia vlastne nesadajú ale sú v akomsi podrepe) a ázijské splachovanie (India)
Sedací záchod nesplachovací, kde si použivateľ musí dávať pozor, čo kde vypúšťa, nech to potom nemusia triediť 😉 (Južná Amerika)
Návod k toalete na obrázku vyššie
Spievajúce verejné záchody v Alice Springs v Austrálií. Kým porobím, čo potrebujem, zahrá mi hudba. Záchod veľmi čistý a zadarmo.
V Manille (Filipíny) aj s tryskou na umytie zadku… toaletný papier sa v Ázií až tak často nepoužíva
Misa može byť nie len účelká ale aj pekná… ako táto z múzea v Austrálií
Alebo tieto lentilkovo farebné misy na Filipínach
Brunejský záchod plus umyvárka nôh pred modlením. Stretávame sa s tým hlavne pred mešitami
Luxusné čupenie v Dubaji, pričom po potrebe si možno zadok nie len osprchovať, ale ešte aj dosucha poutierať toaleťákom
Typický ázijský záchod (Malajzia)
No nie vždy používateľ trafí… (Indonézia)
A trafiť sem už chce ozaj kus cviku… Treba dobre mieriť a papier potom do koša (India)
V púšti v Iráne… vodu si bolo treba nabrať zo studne neďaleko… preto je na žltej nádobke ten povraz.
Čo je pod pokrievkou? Za pozornosť stojí aj tento sovietsky štýl toaleťáku bez stredovej trúbky. Výhodou je síce, že zaberie menej miesta a nevzniká žiadny odpad, problémom je, že sa nedá rozumne zavesiť. (Gruzínsko)
V Náhornom Karabachu aj s adaptérom na európsku prdel
Pekne vykachličkovaný hajzlík, papier patrí do koša (Kazachstan)
V Číne môžeš aj súťažiť s vedľa čupiacim…
V Tibetskej Shangri-le sa dajú nájsť aj takéto verejné záchody s viac súkromím, ale treba si dať pozor, nech človek nepadne do tej jamy. Inak v Tibete som mal skúsenosti, že ľudia doma nemajú záchody a buď chodia na takéto verejné, alebo rovno na ulicu, či do poľa.
Na Islande… v zime neodporúčam. Tiež sa nedá hovoriť o prílišnom súkromí.
Takto to asi vyzerá v praxi
útulné sraníčko (India)
Kadibúdky tiež majú svoje čaro, táto je na farme v Austrálií
Táto krásavica v Kazachstane aj s nádobou na umytie zadku a rúk
Táto kadibúdka zase pyšne stojí v Náhornom Karabachu
Na lodi počas 22 hodinovej plavby som bol nútený použiť túto toaletu. Ako vidno, miesta rozhodne nebolo na zvyš a tak som mal čo robiť, nech sa tam naukladám a trafím, čo kde treba… (Indonézia)
Kirgizská toaleta, majiteľ mi hovoriľ, že raz by chceli mať záchod aj so splachovaním priamo v dome. V ich dedine to už vraj nejaký jeho kamoš má…
Indonézsky záchod a sprcha v jednom. V Ázií často sprchovanie prebieha “kýblikovou metódou” a to priamo na záchode ako je tento.
V Iráne sa často v domácnostiach stretávame aj s možnosťou výberu, európskeho, či ázijského štýlu toalety.
Ako vidíš, sranie sa dá vykonávať všakovako a na rôznych typoch záchodov. Rozhodne to stojí za to, vždy sa správať tak, ako je to bežné v navštívenej krajine. Napríklad umývať si zadok ľavou rukou pri použití vody a žiadneho toaletného papiera je pre našinca neobyčajný zážitok.
Až 2,5 miliardy ľudí na zemi vraj nemá prístup k hygienickým toaletám, čo predstavuje obrovský problém hlavne pre deti. Aj preto si od roku 2013 pripomíname medzinárodný deň záchodov, 19.11. …akurát na meniny mojej priateľky. 🙂
Mrzí ma však, že som priniesol len veľmi malú vzorku záchodov. Mnohé som jednoducho zabudol odfotiť. Neostáva Ti preto nič iné, len sa vybrať do sveta a všetko si to odsrať sám…
Pri potulkách svetom Ti pomôže aj moja nová kniha s cestovateľským know-how.
(Visited 8 805 times, 2 visits today)
Vďaka…už dávno som sa tak dobre nezasmiala, pri vete: “pôžitok z dobrého vysrania môže predčiť aj ten z dobrej stravy” som si kvalitne oplula monitor a fotky mi vohnali slzy do očí 😀 Musím si síce odmyslieť tú čistú závisť z toho koľko miest si mal možnosť vidieť, ale inak sa mi páči,že si sa zameral aj na tu odvrátenú stranu cestovania 😉 ja mám zatiaľ prejdených len pár krajín v rámci európy ale tiež fotím skôr netradičné objekty a nie turistické lákadla 😀 takže palec hore…..a veľký 🙂
Tak já už jen přidávám dodatek viz odkaz
http://zena.centrum.cz/zdravi/novinky/clanek.phtml?id=809909#utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=A&utm_term=position-5
krasa tiez mam podobnu zalubu vsetko okadit kde som bol:)) naposledy som znackoval vsetky top toalety smerom k prypiati a neunikla ani elektraren:))
No dovi-dopo! Blahozelam autorovi, teno clanok sa naozaj odlisuje od nudnych travel blogov 😉
Trošku ma to odradilo, chcel som sa vydať na cestu po Afrike a Ázií, ale pozerám že naozaj nič prijemne pre europsky zadok 😀 to už radšej kdesi do kríkov, ako na takèto miesta, ale keď už clovek nema na výner tak čo už… 😀 ale inak, super článok Hogy, vďaka 😉
Super článok, zaujímalo by ma ako si pochodil všetky tie krajiny, či ako dovolenka, alebo cestovanie je tvoj životný štýl? 🙂 Inak krásna fotka na tom Islande, ako sa to používa 😀
Poväčšine som to pocestoval pocas svojej 14 mesacnej cesty stopom okolo sveta, hoc som v skutocnosti zavital len na 3 kontinenty… no dalsie snad pride coskoro 🙂
Jeeej, konecne poradny clanek. Jak tam vidzim, tak ve vecsine sveta sa sere, jak sa hovori “na lyzara” 🙂
No co, snad len zazelat nech sa to dobre sere
bomba clanok! posledna veta najlepsia 😀