Rozhovor s najmladším digitálnym nomádom zo Slovenska po 5 mesiacoch v Ázii

Ahoj Roland, nedávno si trošku rozvíril vody internetu článkom, kde si popísal strasti a útrapy, ktoré so sebou priniesol tvoj pokus o digitálne nomádstvo. Ako takto po čase hodnotíš svoju cestu do Thajska?

Ahoj Hogy, keď som ten článok písal, vôbec som netušil, že si získa takú popularitu. V tom čase som bol z nomádenia frustrovaný a tak som napísal aj o tej odvrátenej stránke digitálneho nomádstva. 🙂

Takto po čase hodnotím moju cestu ako skvelú skúsenosť. Nechápem, kde sme (s manželkou) na to zobrali odvahu, ale dalo nám to veľmi veľa. Byť prvýkrát odkázaný len sám na seba (s tým, že rodina a priatelia sú vzdialení tisíce kilometrov) bolo vzrušujúce a desivé zároveň.

Ako dlho si vlastne pobudol v Ázií?

Dokopy som tam bol 5 mesiacov. Z toho 2 v Thajsku a 3 vo Vietname.

Danang

Danang

Viem, že si bol v raji digitálnych nomádov, v Chiang Mai. Podarilo sa ti počas tohoto obdobia navštíviť aj iné miesta?

Prvý týždeň sme boli v Bangkoku, ale ten sa nám veľmi nepáčil. 7 týždňov som strávil v Chiang Mai a tam som si to veľmi užil. Ceny boli lacné a tiež tam bola komunita Čechov a Slovákov.

V Chiang Mai sme sa stretli s Matoušem Vinšem a ten nám poradil Danang vo Vietname. Tam sme boli 2 mesiace a posledný mesiac sme strávili v Nha Trangu, ktorý je obľúbeným miestom ruských dovolenkárov. Bolo aj pár menších výletov, ale tie nestoja za reč. 🙂

Prečo si sa rozhodol vyskúšať si život digitálneho nomáda?

Život nomáda ma lákal už približne od 16 rokov. Najviac som sa tešil na teplé počasie, nízke ceny a slobodu, akú som v živote nezažil. A tiež som sa veľmi chcel váľať na pláži počas zimných mesiacov. 🙂

Chiang Mai

Chiang Mai

Máš aj napriek tejto skúsenosti rád cestovanie?

Cestovanie som si naozaj vyskúšal až v Ázii (ak nerátame 10-dňové dovolenky v Grécku a v Chorvátsku).

Teraz mám k cestovaniu taký love-hate vzťah. Milujem spoznávať nové zaujímavé miesta a jesť miestne jedlá, ale nenávidím veci ako bookovanie leteniek, rečovú bariéru (prečo nemôže celý svet hovoriť anglicky?) a fakt, že klienti píšu, aj keď mám dovolenku. 🙂

Cestovanie mám rád a tiež mám rád to, že môžem zarábať cez internet. Už to ale nechcem kombinovať. Radšej doma zamakám a keď toho mám dosť, tak si v maile nastavím autoresponder, že som na dovolenke, a idem na pár dní vypnúť.

Prečo rád cestuješ a kedy si ťa cestovanie získalo?

Asi nie som úplne najväčší fanúšik cestovania na Slovensku, ale rád cestujem hlavne kvôli novým zážitkom. Keď som v Košiciach, moje dni sú väčšinu rovnaké a väčšinu dňa trávim v jednom byte. Po nejakom čase ti z toho začne hrabať a máš potrebu vypadnúť.

Cestovanie si ma získalo v Ázii. Je to divné, keďže z Ázie mám veľmi zmiešané dojmy. Ale takmer každý deň mám nejaký „flashback“ so spomienkou ako sa žilo v Ázii. Vtedy sa tam vždy chcem vrátiť. Keby sa dalo teleportovať, tak by som 3 týždne pracoval a žil na Slovensku a potom si týždeň užíval niekde v JV Ázii.

Chiang Mai

Chiang Mai

Patríš medzi tých, čo šetria na každom mieste, alebo si dopraješ aj luxus?

Na luxus si veľmi nepotrpím, ale tiež som dosť pohodlný. Preto sme si napríklad zvykli vyberať budget hotely, ktoré neboli nič extra, ale aspoň sme mali vlastnú izbu, ktorá bola čistá a fungoval tam internet.

Problém bol v tom, že do Ázie sme išli v čase, keď sme cez internet zarábali len okolo 500-600 € mesačne. Mali sme čo-to našetrené, ale pozerať sa, ako každý mesiac „krvácaš“ peniaze, je dosť stresujúce. Hlavne keď si tak ďaleko od domova.

Kvôli tomu sme mali veľmi veľa zbytočných stresov. Tiež sme sa nemohli najesť hocikde, ale museli sme hľadať, kým sme našli reštiky, kde by nám chutilo a kde by nám to nezničilo rozpočet.

Je dosť iné ísť na dovolenku na pár dní a nomádiť niekoľko mesiacov. Pri dovolenke ti je jedno, že za 1 jedlo zaplatíš povedzme 10€. Keď chceš cestovať dlhodobo, tak všetko prepočítavaš. Otázky ako: „Ak by som každý deň minul toľko ako dnes, ako dlho si ešte viem dovoliť cestovať?“ boli na dennom poriadku.

Dokážeš počas cestovania mesačne viac zarobiť alebo minúť?

Keď sme sa vrátili z Ázie, tak sme na účte mali asi o 3 tisíc menej ako keď sme tam išli (dúfam, že to nečíta moja babka :D).

Vždy, keď už to vyzeralo, že mesačne viac zarobím ako miniem, sa niečo stalo. Napr. skončili víza a my sme museli kúpiť letenky inam. Ak by som do Ázie išiel túto zimu, tak verím tomu, že by som väčšinu mesiacov skončil v pluse. Ako som písal, problém bol v tom, že sme do Ázie išli v čase, keď sme málo zarábali.

V Chiang Mai s Ľubom Juríkom

V Chiang Mai s Ľubom Juríkom

Akým spôsobom si zarábaš na cestovanie?

Hlavne prácou pre klientov. Väčšinu príjmov mám z balíka služieb Web, ktorý zarába. Okrem toho ešte robím SEO, obsahový marketing a kopec maličkostí okolo webov a online marketingu.

Nejaké drobné mám aj z affiliate marketingu (hosting, pluginy, témy), ale to je len bonus.

Máš aj živnosť / SRO?

Už druhý rok podnikám na živnosť.

Ako si sa k tomu dostal a pre koho napríklad pracuješ?

Začalo to vlastným blogom v angličtine, potom som si našiel prvú prácu cez internet pre Zarábaj ako pán. Tá práca ma postupne prestala baviť a tak som založil Vojkovský.sk, začal ponúkať služby a potom to už šlapalo. .)

A pre koho pracujem? Mám veľa zaujímavých klientov. Robil som napríklad pre Travelistan, e-shop s ekologickými taškami a najnovšie robím SEO pre hotel uleva.sk.

Mám veľa klientov z rôznych odborov a všetci sú to skvelí ľudia. Za 2 roky som mal len 3 klientov, s ktorými som musel predčasne ukončiť spoluprácu.

Dokážeš si predstaviť, že by si sa opäť vrátil k digitálnemu nomádstvu?

To záleží na tom, čo berieme ako digitálne nomádstvo. Určite ešte niekedy budem chcieť na nejaký čas zmeniť bydlisko a office. Takže si viem predstaviť, ako si prenajmem Airbnb na mesiac niekde v Grécku a tam si to poriadne užijeme.

Dlhodobé nomádenie niekde po Ázii si už predstaviť neviem. Momentálne ma viac láka predstava vlastného domu niekde na slovenskej dedine. 🙂

Čo by si spravil teraz inak?

Do Ázie by som išiel až vtedy, keby sme zarábali aspoň 1 000 € mesačne (ak by som išiel sám, stačilo by cca 700€). Vďaka tomu by sme si to vedeli oveľa viac užiť a nemuseli by sme počítať každý baht či dong.

Nha Trang

Nha Trang

Vďaka za rozhovor a prajem tebe aj tvojej manželke veľa štastia na ceste životom.

(Visited 1 284 times, 1 visits today)

You may also like...