10 mojich najobľúbenejších miest Európy

Európa je priam posiata krásnymi historickými mestami a hoc preferujem prírodu niektoré z nich mi naozaj prirástli k srdcu. Na rozdiel od japonského turistu, nie je pre mňa až tak dôležité, čo som zachytil fotoaparátom, ako pocity, ktoré vo mne navštívené mesto zachovalo. Do toho samozrejme často zasiahli skúsenosti s miestnymi obyvateľmi, ktoré však možno niekto iný môže mať odlišné. Samozrejme neubránil som sa návšteve aj tých úplne najturistickejších miest, ako Paríž, Londýn, Rím a Amsterdam a hoci uznávam, že sú naozaj pekné, do môjho zoznamu sa dostali iné. Tu je zoznam mojich 10 naj:

10. Štrasburg
Mesto na hranici Francúzska a Nemecka je domovom 270 000 ľudí a sídlom Európskeho parlamentu a Rady Európy. Striedavo patrilo Francúzom a Nemcom. Jedným z jeho obyvateľov bol aj Gutenberg, hoci dnešnú mlaď asi skôr zaujme Arsène Wenger. Štrasburg je historické mesto s krásnou architektúrou a tichými uličkami.

Strasburg
9. Innsbruck
Innsbruck je so 125 000 obyvateľmi 5. najväčšie mesto Rakúska a dvojnásobný hostiteľ zimných olympíjskych hier. Hneď sa priznám, že dlho som váhal, ktoré mesto z dvojice Innsbruck – Salzburg mám radšej. Obe sú super! Innsbruck má však nie len krásnu stredovekú architektúru, hory, hory a hory. Má aj rázovité obyvateľstvo, ktoré si ma prakticky hneď získalo. Na každom kroku sa tu stretávam s množstvom hipisákov a pankáčov. Jedno z námestí je vlastne jeden veľký skate park.

Innsbruck
8. Bern
Hlavné Mesto Švajčiarska so 130 000 obyvateľmi vyniká zachovalou stredovekou architektúrou. V centre mesta sú väčšinou šedé budovy s až 6 km dlhými krytými promenádami. Z Bernu je nádherný pohľad na Alpy, žil a pôsobil tu Albert Einstein.

Bern
7. Petrohrad (Saint Petersburg)
Benátky severu, ako je toto druhé najväčšie mesto označované skrýva architektonické skvosty, široké a rovné ulice, priestranné námestia, nespočetné sady a parky, množstvo riek a kanálov, preklenuté mostami, monumentálne a dekoratívne sochy. Pri prechádzke mestom sa človek veľmi ľahko myšlienkami presunie do 18. storočia.

Petrohrad
6. Bruggy
Historické centrum chránené zachovalými hradbami a vodným kanálom je ako stvorené na nekonečné prechádzky. Kto videl rovnomenný film si musel mesto zamilovať. A kto mesto aj navštívi určite nebude sklamaný.

Bruggy
5. Edinburgh
Škótske hlavné mesto je mestom kultúry a umenia. Pre svoje svojrázne usporiadanie a ohromnú kolekciu stredovekej a georgiánskej architektúry, včítane mnohých kamenných činžiakov, často je považované za jedno z najmalebnejších miest v Európe. Rozprestiera sa na siedmych kopcoch pod veľkým útesom (na fotke na ňom stojím), z ktorého je na celé mesto pekný výhľad. V strede mesta sa nachádza palác.

Edinburgh
4. Kazaň
Viac ako miliónové mesto v západnej časti Ruska je hlavným mestom Tatárska. Nádherný kremeľ ako aj historické centrum mesta nadchne každého návštevníka. Mesto je centrom Tatárskej kultúry.

Kazaň
3. Riga
O Rige, hlavnom meste Lotyšška s asi 700 000 obyvateľmi, sa vraví, že je Parížom východu. Je naozaj plná krásnych budov s veľkým množstvom detailov. Badať výraznú secesnú architektúru. V centre je množstvo pekne upravených parkov, ako stvorených na relax pri partičke šachu.

Riga
2. Kodaň
Hlavné mesto Dánska je nie len krásne kráľovské mesto, ale je to aj mesto s veľmi uvoľnenou atmosférou. Neďaleko centra mesta sa nachádza jedno veľmi špeciálne miesto – Christiánia, kde od roku 1971 žije komunita hipisákov a založili si tam vlastný štát s vlastnými zákonmi.

Kodaň
1. Praha
Nemôžem si pomôcť, ale Praha je pre mňa stále číslo jeden. Často ju navštevujem, v podstate som tam už skoro ako doma. Vždy sa cítim veľmi príjemne, keď blúdim rozprávkovými uličkami Prahy po návšteve poriadnej českej krčmy, kde som do seba natlačil “vepřo, knedlo, zelo” a zalial to dobrým pivom… když je to tak levný.

Praha
Aké sú Tvoje najobľúbenejšie Európske mestá? Tiež vyhráva Praha? 😀

(Visited 1 006 times, 1 visits today)

You may also like...

6 komentárov

 1. Roni píše:

  V mojich top mestách by bol určite Berlín 🙂 Socialistická architektúra človeku pripomenie Bratislavu, len priestrannejšiu a v lepšom stave. Žiadny stres, dopravná špička znamená, že na svetlách stoja za sebou tri autá. Zdal sa mi aj dosť ľavicovo ladený (napriek tomu, čo by si človek mohol myslieť), zažila som jeden pochod a vyzeralo to, že o pankáčske koncerty tam nie je núdza. Takisto o blšie trhy a street art. A ľudia sú veľmi príjemní a pohodoví.

  • hogy píše:

   Vdaka za nazor, Roni. 🙂
   V Berline som uz raz bol, no len na chvliku, o mesiac sa tam chystam znova, snad na trosku dlhsie, tak uvidim, ci svoj rebricek prehodnotim…
   Musim sa priznat, ze okrem televiznej veze, kuska muru a akehosi pozoruhodneho betonovaho monumentu, ci bludiska si pamatam uz len to, ze bolo tazke sa odtial dostat na miesto vhodne na stopovanie. 😀

 2. Elven píše:

  nuž, nepoznám dobre Európu, veľa som ju nepobehal. Za celkom pekné mesto osobne považujem Trnavu. Zo zahraničia samozrejme Praha, tam bolo krásne a neustále si myslím, že bola veľká škoda, že som tam bol bez foťáka.

  • hogy píše:

   Neboj, fotiek mas plny internet 🙂 Alebo si pobehaj po ulickach cez streetview 😀

 3. hugo dugo píše:

  Praha má svoje čaro, ale je skomercionalizovaná a preturistovaná, takže z Česka mám najradšej Ostravu. Užhorod a Ľvov sú fajn.

  • hogy píše:

   Tiez mam rad Ukrajinske mesta a podobne aj Balkanske. Maju svoje caro, len je tam trosku viac spiny, ako by som si prial. To ma v konecnom dosledku vie odradit. A v niektorych tych miestach mi chybaju parky s cistou travou, kde si mozem sadnut a len tak sledovat okolie. Som to ale rozmaznanec 🙂
   Praha je veru plna turistov, co mi dost adi, ale tym, ze ju uz dost dobre poznam, viem tam najst aj tiche miesta, kde sa citim fajn.