Mojich 7 divov sveta

Popri starovekých siedmych divoch sveta, ktoré sme sa učili v škole existujú aj stredoveké a moderné. Pred pár rokmi nadácia New7Wonders začala s volením nových 7 divov sveta a to hneď v niekoľkých kategóriach. Jedného nominanta mala každá krajina sveta (za Slovensko bolo Štrbské Pleso). Hlasovať si za tieto divy mohli ľudia prostredníctvom SMS. Že to pre túto nadáciu bol super biznis netreba ani na chvíľu pochybovať, rovnako ako o tom, že výsledky moc nekorešpondujú s tým, čo je ozaj naj, hoc sa to ani nedá objektívne zhodnotiť.

Navštívil som niekoľko z týchto mnoho 7 divov sveta a o mnohých ďalších miestach mi miestni hovorili, že akurát toto je ten 8. div sveta. Nie vždy som z tých divov bol až tak udivený a tak Ti predstavím môj osobný zoznam 7 divov sveta. Pre mňa je veľmi dôležité aké pocity mám z toho miesta. Preto napríklad Koloseum, pri ktorom hneď vedie rušná hlavná cesta a okolo sú nové budovy pre mňa nebolo až také špeci.

Toto sú ale miesta, kde som sa naozaj cítil, ako v úplne inom svete. Zoznam je bez určenia poradia (radené abecedne):

1. Angkhor Wat (Kambodža) – jeden z tých ôsmich divov sveta. Je to najväčší náboženský objekt na svete. Postavený začiatkom 12. storočia z 6-10 miliónov kusov pieskovcov o hmotnosti 1,5 tony, ktoré sem putovali až 40 km. Stavba je tak neuveriteľne prepracovaná s množstvom detailov a bohatej výzdoby, že si nedokážem ani predstaviť, ako to dokázali vybudovať. Za pozornosť stojí aj široké okolie, kde sa nachádza veľa ďaľšich zaujímavých chrámov. Niektoré sú prerastené koreňmi veľkých stromov a sú schované v lese. Zaujímavé je, že dlhú dobu sa ani nevedelo o tomto komplexe a všetkých chrámoch v ňom hoci je len 5 km severne od mesta Siem Reap.

Angkhor Wat, Kambodža - pri západe slnka

Angkhor Wat, Kambodža – pri západe slnka

2. Bagan (Mjanmarsko) – je to miesto o rozlohe 104km2 posiate budhistickými pagodami z 11. – 13. storočia. V minulosti ich tu bolo viac ako 10 000, do dnešnej doby ostalo zhruba 2200. Toto miesto má v sebe neuveriteľnú energiu a človeka úplne pohltí a núti k zamysleniu a filozofovaniu.

Bagan, Mjanmarsko - pagody kam oko dovidí

Bagan, Mjanmarsko – pagody kam oko dovidí

3. Banaue, ryžové terasy (Filipíny) – v hornatej severnej časti ostrova Luzon, v priemernej výške 1500 metrov nad morom, sú ryžové políčka naukladané ako schody do neba. Táto prekrásna scenéria človeka absolútne uchváti a Filipínci o ňom hovoria ako o 8. dive sveta. terasovité políčka v sebe ukrývajú veľmi dômyselný systém na zachytávanie a distribúciu dažďovej vody, ktorú ryža potrebuje v hojnom množstve. Ako sa sadí ryža som písal v tomto článku.

ryžové terasy na Filipínach

ryžové terasy na Filipínach

4. Iránske korunovačné klenoty – Expozícia klenotov dynastie Páhlaví je vystavená v trezore Národnej banky v centre Teheránu. Budeš obklopený zlatom a drahokamami neuveriteľných hodnôt a rozmerov. Zrejme nikde na svete nie je viac bohatstva pokope. Nebolo možné fotiť, tak aspoň ilustračný obrázok z internetu, glóbus z 35kg zlata plný drahokamov.

Glóbus z 35kg zlata a 51366 drahokamov v Iráne

Glóbus z 35kg zlata a 51366 drahokamov v Iráne

5. Jashak (Irán) – len málo ľudí už počulo o tomto čarovnom mieste. V juho-západnom Iráne pri dedine Jashak sa nachádzajú soľné vrchy poprepletené jaskyňami (tie boli objavené len nedávno vďaka zemetraseniu). Rôznofarebná soľ naukladaná vo vrstvách vytvára zaujímavé útvary, pomedzi ktoré sa dá zatiaľ nerušene prechadzať. Miesto odporúčam navštíviť čo najskôr, kým sa o ňom nedozvedia davy turistov. V roku 2013 sme tam nestretli jediného živého tvora.

Jashak - soľné hory v Iráne

Jashak – soľné hory v Iráne

6. Kapadokia (Turecko) – veľká oblasť s domami vytesanými do mäkkých skál. Skvelé miesto na dlhé prechádzky v absolútom kľude. Obrovské množstvo turistov, ktorí sem prídu totiž zväčša navštívia len to, čo jesto pri hlavnej ceste a tak sa tu môžeš dlho túlať osamote. Podobných oblastí je v Turecku síce oveľa viac, ale táto je najrozlahlešia.

Kapadokia v Turecku

Kapadokia v Turecku

7. Veľký bariérový útes (Austrália) – úžasný kľud, vlniace sa koraly, pestrofarebné rybičky, korytnačky a len ty a tvoj dych. Tento raj potápačov asi netreba nijak zvlášt predstavovať. Je to až 2000 km dlhý pás tvorený koralmi nachádzajúci sa 50 km od pevniny severo-východnej Austrálie. Ziaľ aj táto biologicky bohatá oblasť sveta postupne vymiera.

Veľký bariérový útes pri Austrálii a nasratá korytnačka

Veľký bariérový útes pri Austrálii a nasratá korytnačka

Čo sa do zoznamu nevošlo:
– Arménsky a Anglický Stonehange,
– Burdž Chalífa (Spojené Arabské Emiráty),
– Scharyn kaňón (Kazachstan),
– Ganden Sumtseling kláštor (Čína, provincia Yunnan),
– Uluru a Kata Tjuta (Austrália),
– Jazero Urmia (Irán)
– Karakoram highway (Čína, Pakistan)

Divy sveta, ktoré ma málo udivili:
– Koloseum (Taliansko): nový div sveta, aj stredoveký div sveta
– Pisa (Taliansko): stredoveký div sveta
– Podzemná rieka (Filipíny): nový prírodný div sveta

Aké sú Tvoje divy sveta? Čo odporúčaš navštíviť?

(Visited 2 408 times, 1 visits today)

You may also like...

3 komentáre

  1. Elven píše:

    Zoznam 7 miest, ktoré by som ja rád videl:

    – čínsky múr
    – inská horská cesta cez andy
    – rozhranie medzi andami a púšťou atacama
    – grónsko, newfoundland, baffinov ostrov
    – fjordy v nórsku
    – fínske jazerá
    – svetové metropoly ázie: Soul, Tokio, Dillí…

  2. Elven píše:

    A čo veľká železnica, ktorá spája Moskvu a naozaj ďaleké mesto Vladivostok?

    • hogy píše:

      No si mi pripomenul, ze som uplne zabudol spomenut Karakoram highway, na ktorej som si vyskusal stopovanie. A co sa tyka transibirskej magistraly, to snad raz pozrem, ale v celej dlzke asi nie, radsej si cast cesty odstopujem sam 🙂