Ako si dopriať dobrú kávu aj na cestách?

Asi všetci sa zhodneme, že najviac nám počas dlhých ciest chýba rodina, či kamaráti… Nové kamarátstva budované počas ciest nemávajú veľkú trvácnosť, keďže obyčajne toho druhého už v živote nestretnete. Výnimiek nie je veľa… (zhodou okolností o týždeň mi prídu na návštevu Aimee a Pavel – austrálčania s filipínsko-českými koreňmi, u ktorých som na farme v Austrálii strávil asi dva týždne. Už sa na nich veľmi teším!)

Popri ľuďoch nám však často chýba naša kuchyňa, chlieb, Horalky, pivo… a iné dobroty, ktoré inde nakúpite, alebo tam chutia úplne inak. Milovníci kávy si často musia na cestách odoprieť rannú kávu. Prípadne sa musia za dobrou kávou vybrať do kaviarne a patrične si to zaplatiť. Pri krátkodobom výlete to nemusí byť problém… ale čo ak cestuješ pol roka? Zrazu len za kávu necháš v kaviarňach toľko, čo by ti vystačilo na spiatočnú letenku cez pol sveta.

Komu stačí zalievaná káva, ten si až tak hlavu lámať nemusí. Kúpiť si mletú kávu nie je problém kdekoľvek na svete. Potom stačí si so sebou zobrať plechový hrnček a získať horúcu vodu. Ako ju získať si povieme neskôr. 🙂
Alebo sa inšpiruj týmto vtipným videom:

A čo presso?

Ani milovníci pressa, našťastie, nemusia vešať hlavu. Riešením môže byť napríklad prenosný kávovar – mini presso. Sám som si jeden zaobstaral a som s ním veľmi spokojný. Zaberá minimum miesta, váži len 360 gramov a je veľmi odolný, takže sa netreba obávať, že by sa v batohu poškodil. Tiež je super, že nepotrebuje elektrickú energiu. Tlak v ňom dokáže vyvinúť malá zabudovaná ručná pumpa – podobne ako pumpa na bicykel.

Výhoda (a niekedy aj nevýhoda 😀 ) mini pressa je, že už na prvý pohľad zaujme zvedavých lokálnych ľudí. A tak máš veľmi rýchlo tému na rozprávanie sa. Tiež môžeš pripraviť veľmi lacno kávu aj pre šoféra auta, ak napríklad ideš stopom, alebo využívaš blablacar, alebo si súčasťou posádky Lada svetom, ktorý by mu isto našli miesto kdesi v lyžiarke na streche auta.

Príprava pressa vyzerá trošku ako alchýmia a chce to aj trochu cviku, aby to človek zvládal automaticky. Ja som napríklad robil chybu, že som kávu dostatočne nestlačil. Potom to chce aj trochu trpezlivosti, kým ju  pomaly napumpuješ do nádobky. Nakoniec ale budeš mať pocit, že si tú kávu naozaj zaslúžiš. 🙂

Skvelú kávu si teda môžeš dopriať prakticky kdekoľvek… samozrejme za predpokladu, že tam zoženieš tú horúcu vodu, poďme už teda na ňu!

Ako zohnať horúcu vodu?

Horúcu vodu samozrejme zoženieš o čosi ťažšie, ako studenú. O tom, ako získať práve studenú pitnú vodu som napísal dosť rozsiahly článok – pozri naň, nech sa nemusím opakovať a ty nemusíš kupovať balenú vodu.
Výhodou horúcej vody je, že sa v podstate nemusíš až tak obávať o jej pôvod, pretože varením boli pozabíjané prípadné nežiadúce baktérie v rozvojovej krajine.

Horúcu vodu obyčajne získavam na benzínových staniciach. Vždy to bolo zadarmo, stačí si popýtať a milo sa usmiať.  S podobným úspechom sa dá horúca voda získať aj v reštaurácií, kde si jednoducho popýtaš, že potrebuješ poldeci horúcej vody a že si kľudne počkáš na to kým budú pre niekoho iného hriať vodu a zoberieš si tú zvyšnú. A ak by ti to bolo blbé tak si môžeš horúcu vodu popýtať od miestnych. Takto obyčajne získaš aj pozvanie domov a uvidíš, ako sa žije v príslušnej krajine. Opäť máš možnosť spraviť kávu aj pre hostiteľa a budete mať spolu príjemný zážitok.

Samozrejme ak máš so sebou aj horák, alebo napríklad ponorný varič (môžeš zapojiť do zásuvky na stanici, v knižnici, a kdekoľvek inde…), tak si vieš vodu zohriať aj sám… potom je ešte dobré mať so sebou aj termosku… ale tieto vymoženosti som ja so sebou obyčajne nenosil. Nemal som problém horúcu vodu získať od miestnych.

Kde získať mini presso?

Je to zaujímavé, ale mini presso som nenašiel v outdoorových eshopoch, či kamenných predajniach. Našiel som ho len na pár weboch, zväčša zahraničných. Odporúčam objednať cez tento web:
https://www.coolberry.sk/170/manualny-cestovny-espresso-kavovar-minipresso
– slovenská firma, poštovné zadarmo, rýchle doručenie a hlavne možnosť kávovar zadarmo vrátiť!

Pozor! Existuje aj variant na kapsule, no ten sa mi zdá byť pre dlhšie cestovanie dosť nepraktický. Komu sa chce zháňať kapsule kdesi v Ázii a potom ich so sebou nosiť (a nepoškodiť) a následne produkovať toľký odpad?

Aké máš skúsenosti s kávou na cestách? Dokážeš si ju odpustiť, alebo si zájdeš do kaviarne?

(Visited 2 095 times, 1 visits today)

You may also like...