Ako cestovať a popri tom zarábať?

Mnohí ľudia sa zhodnú na tom, že peniaze investované do cestovania sú jednou z najlepších investícií. Máločo totiž dokáže človeka obohatiť viac. Ale tiež sa mnohí zhodnú, že cestovanie, zvlášť to dlhodobé (niekoľkomesačne, alebo dokonca niekoľkoročné), nie je lacnou záležitosťou a preto si myslia, že si ho v živote nebudú môcť dovoliť. Nie každý totiž má potrebnú disciplínu, aký si sporenie na cestu vyžaduje. Dokázali mi to aj reakcie na môj článok, kde som písal o tom, ako som si nasporil na 3 roky na cestách. Prinášam ti preto dobrú správu! Cestovať môžeš aj bez toho, aby si mal veľké úspory a to buď tým, že sa dokážeš na cestách uskromniť, alebo si cestou zarábať. Dnes si povieme niečo o tej druhej variante.

Ako zarábať, keď si na cestách?

Buď otvorený ponúknutým možnostiam, alebo si kreatívne vytváraj vlastné. Možno si rovnako ako ja stopneš šoféra, ktorý ťa bude chcieť zamestnať na farme v Austrálii. Možno sa ti pred očami zjaví inzerát v miestnych novinách, možno ťa niekto s ponukou práce odchytí na ulici, alebo ťa len tak samo osvieti a dostaneš šialený nápad, ktorý ti prinesie slušné peniaze. V tomto prípade máš vyhraté, aspoň dočasne. Pokiaľ sa však nechceš spoliehať na náhodu, choď na to iniciatívnejšie a využi svoje schopnosti a vedomosti, aby ti pomohli zarábať…

1. Staň sa digitálnym nomádom

Ozbrojený laptopom s prístupom na internet máš dobrú šancu speňažiť svoje IT schopnosti (programovanie, webdizajn, … ), alebo schopnosti z oblasti online marketingu (SEO, PPC, PR, social media…), preklady, môžeš písať knihu (pomôžem ti ju vydať vo svojom vydavateľstve Elist), články do časopisov alebo na blogy (môžeš si zaloziť svoj vlastný a keď sa mu budeš venovať naplno, možno ťa časom aj uživí), robiť reportáže do rádia, či točiť šialené videá z ciest do televízie alebo na youtube.com (Youtube platí za množstvá zhliadnutí videí, pozri viac info napríklad tu: 2.hogy.sk). Prípadne si rozbehni vlastný e-shop, kde môžeš predávať tovar nakúpený v zahraničí, aký sa u nás ani nedá zohnať, alebo napríklad vychytávky pre cestovateľov. Alebo začni predávať napríklad na Amazone s tým, že celý predaj zabezpečí Amazon a tvojou povinnosťou bude len nájsť dobrého výrobcu a postarať sa o marketing. Pekný zoznam webov s ponukami práce online nájdeš aj na 3.hogy.sk. A aby si sa stal naozajstným digitálnym nomádom ti pomôže aj nodesk.co.
Profi tip: Fakturovať môžeš zadarmo online cez iKros. Ak máš eshop, alebo viac ako len pár faktúr ročne, veľa roboty a peňazí ti ušetrí superfaktúra. Pokiaľ máš navyše hosting cez websupport, dostaneš na superfaktúru zaujímavú zľavu.

Ja ako digitálny nomád v Malajzii

Ja ako digitálny nomád v Malajzii

2. Zamestnaj sa vo svojom odbore

Nie všade je jednoduché získať pracovné víza, ale pokiaľ si zdravotná sestra, lekár, programátor, alebo iný žiadaný odborník, môžeš to mať veľmi jednoduché a s pracovnými vízami ti veľmi rád pomôže aj potenciálny zamestnávateľ. Napríklad ako skúsená zdravotná sestra môžeš v Austrálii, či Saudskej Arábii počítať so zárobkom až 40 – 60 € za hodinu a priam sa o teba pobijú.

3. Testuj programy a aplikácie

…a nechaj si za to platiť 5 – 20€ za 20 minút: usertesting.comwhatusersdo.com.

4. Staraj sa o deti a domácnosť

Zamestnať sa ako au-pair je jedna z najjednoduchších možností, ako si privyrobiť v zahraničí. Zistíš, ako žijú ľudia v navštívenej krajine, ale zrejme ju tak dobre a hlavne slobodne nebudeš mať čas spoznať. Hostiteľskú rodinu si môžeš nájsť aj tu: greataupair.comaupairworld.com.

5. Zabávaj ľudí

Pokiaľ vieš hrať na hudobný nástroj alebo tancovať, predveď to na ulici… a ak nevieš, tak to možno bude o to väčšia zábava. Poznám jedného Rakúšana, ktorý nevedel tancovať, keď prišiel do Južnej Ameriky, ale časom sa vďaka miestnym na námestí naučil, a keď mu to už trošku išlo, začali mu ľudia hádzať peniaze. Nakoniec tancovaním po námestiach v Južnej Amerike strávil niekoľko rokov a tak sa vytrénoval, že po návrate do Rakúska vyhral tanečnú súťaž a založil si tanečnú školu. Iný chalan sa učil hrať na gitare pred akýmsi podnikom v Belgicku a majiteľ mu zaplatil za to, aby odtiaľ odišiel. 🙂 Môžeš tiež kúzliť, žonglovať, robiť pantomímu alebo inak zabávať ľudí. Buď kreatívny.

Pouličný umelec

Pouličný umelec

6. Predávaj svoje výrobky

Vytvor a predaj svoje výrobky z dreva, drôtu, zo šúpolia, alebo pletené náramky, jednoduchú bižutériu, kresby, maľby, fotky z ciest. Alebo niečo uštrikuj, či uháčkuj…

7. Predávaj občerstvenie

Môžeš nakúpiť suroviny a predávať šaláty, džúsy, sendviče. Natrhaj ovocie zo stromu, alebo ho nakúp za dobrú cenu a popredávaj na rušnej ulici. Poznám Čecha, ktorý predával veci získané z kontajnerov (napríklad spred obchodných domov).

8. Predávaj suveníry

Nakúpil si si priveľa suvenírov? Predaj ich… alebo to rob plánovite. Nakúp v jednom štáte niečo zaujímavé a predávaj to tam, kde sa to nedá zohnať. Nebudeš mať konkurenciu a môžeš si slušne zarobiť. Napríklad také obrázky na plátne nie sú veľmi ťažké a zároveň sa dajú predať so slušným ziskom (nakúp v Barme, predaj v Thajsku na miestach, kde je veľa turistov).

Suveniry

Suveníry

9. Vyučuj

Čokoľvek, čo vieš, môže byť pre niekoho iného hodné toho, aby ti za učenie platil. Konverzácie v angličtine, hra na hudobnom nástroji, lekcie šachu, programovania,… Existuje viacero webov, kde môžeš nahrávať aj svoje online lekcie prakticky čohokoľvek. Ľudia, ktorí sa budú mať záujem naučiť sa to čo ponúkaš, zaplatia prevádzkovateľovi webu a ten potom tebe. Napríklad: 11.hogy.sk a nuvolaacademy.com.- A keď uz budeš majster v obore cestovania, bude o teba záujem aj na webe plansify.com, kde cestovatelia ponúkajú svoje know-how. Môžeš sa od nich dozvedieť aj ich návod na zarábanie počas ciest.- Ovládaš angličtinu na dobrej úrovni? Ak chceš učiť angličtinu v zahraničí, nakukni sem: eslcafe.com.

– Ak chceš byť inštruktorom jógy, nájdi si prácu tu: yogatrade.com.

rob prednášky, alebo prezentácie. Tvoje zážitky môžu zaujať ľudí na celom svete a keď máš dobrú angličtinu, tak sa môžeš dohodnúť s majiteľmi reštaurácií a čajovní, že u nich spravíš prezentáciu napríklad za polovicu vyzbieraného vstupného.

Prednáška

Prednáška

10. Brigáduj cez pracovné agentúry

Vo vyspelých krajinách býva najjednoduchší spôsob nájdenia brigády práve návštevou pracovnej agentúry. Možno, ak by si mal neskôr záujem o dlhodobejšiu prácu, môžeš sa dohodnúť priamo s firmou, kde si na brigáde. Obídete agentúru, ty dostaneš viac peňazí a firma ušetrí.

11. Zamestnaj sa v hosteli, hoteli, či ako sprievodca

Tvoja znalosť cudzieho jazyka ti dáva možnosť dobre komunikovať s turistami, a preto máš dobrú šancu robiť v hosteli, hoteli alebo skupine turistov porozprávať naučený text počas prehliadky mesta. Pozri showaround.comhoteljobs.comhosteltraveljobs.comworkinhostels.comhotelcareer.com …

12. Nájdi si prácu na farme

V čase zberu ovocia obyčajne nie je ťažké nájsť farmu, kde sa môžeš dočasne zamestnať. A to obyčajne aj bez pracovného povolenia, keďže farmy sú obyčajne roztrúsené po krajine a nikomu by sa tam nechcelo chodiť na kontrolu. A keby ťa aj dáka kontrola našla, tak im predsa povieš, že pracuješ len za jedlo a ubytovanie. A nie je problém. Majiteľ ťa bude vyplácať na ruku. Ak mu príliš neveríš, dohodni sa s ním, že ťa bude vyplácať každý večer: needafarmer.comfarmtraveljobs.comagcareers.com.

V Austrálii na farme

V Austrálii na farme

13. Staň sa členom posádky zaoceánskej lode, alebo letuškou

Miluješ plavbu loďou? Alebo máš rád život jeden deň tu, druhý tam? Dostaň sa na palubu lode alebo lietadla a popri slušnom zárobku spoznáš aj zaujímavé miesta. Žiaľ, zrejme nebudeš mať veľa času uvidieť aj život mimo veľkých miest. Viac info: allcruisejobs.comcruiseshipjob.com.

14. Vieš variť, či masírovať?

Pozri napríklad: catererglobal.comspastaff.com.

16. Vravíš, že nič nevieš, ale si aspoň pekný?

Buď model: modelmayhem.com.

16. Daruj krv, plazmu, doštičky

Nie je to síce žiadny veľký biznis pre teba, ale okrem toho, že dostaneš dostaneš jedlo a dáke drobné, skontrolujú ti krv a pomôžeš zabezpečiť dostatok tejto vzácnej tekutiny pre chorých ľudí.

17. Nechaj ľudí prispieť ti

Pridaj si na svoj blog informáciu, ako ti môžu čitatelia poslať drobný príspevok. Spropaguj svoju cestu na weboch ako startovac.cz, hithit.com, indiegogo.com, kde sa môžeš uchádzať o podporu nadšených fanúšikov. Za ich štedrosť im môžeš sľúbiť zaujímavú odmenu. Pohľadnici, či pozvaniu na pivo po návrate sa určite mnohí potešia. No kreativite sa medze nekladú a ty isto vymyslíš veľa lákavých odmien pre svojich sponzorov. Cestovatelia trabantmi takto vyzbierali vyše milióna českých korún.

Profi Tip!

Snaž sa vybudovať si pasívny príjem, aby si mohol zarábať peniaze aj keď si akurát užívaš výlet v pralese. 🙂 Ako na to? Doba internetová ponúka veľa riešení, len si treba vybrať… ale nemysli si, že to bude ľahká cesta.

Pokiaľ chceš legálne pracovať a spoznať vyspelé krajiny, ako napríklad Nový Zéland, môžeš skúsiť získať Working Holiday Visa. Priateľka tak strávila pol roka a len si to pochvaľuje. Ja som sa o to už 3x neúspešne pokúšal… každý rok (vždy v apríli) je na chvíľu možnosť získať tieto víza online. Žiaľ, ročná kvóta pre Slovensko je len 100 kusov, a tak je vždy vyčerpaná už po pár minútach. Kto je rýchlejší, má šťastie. Držím palce!
Sme milionári

Sme milionári… v Indonézii.

Ako dať o sebe vedieť, aby si si našiel brigádu?

  • pokiaľ chceš ostať dlhšie v danom meste, povešaj svoj inzerát po lampách (možno trošku zúfalé, ale môže to zabrať) a na inzertných miestach (bývajú napríklad vo veľkých obchodoch, alebo hosteloch),
  • alebo na lokálnej webovej stránke so zameraním na ponuku práce (popýtaš sa miestnych, alebo vygoogliš),
  • hovor s ľuďmi, ktorých stretneš (šoféri, couchsurferi, náhodní lokálni), o tom, že hľadáš prácu a čo ovládaš. Nechaj im svoju vizitku a možno, ak aj teraz nemajú pre teba prácu, časom sa ti ozvú s ponukou od svojho známeho.
  • pokiaľ chceš zarábať cez internet, skús si niečo nájsť na stránkach ako jaspravim.sk, stovkomat.cz, upwork.com, fiwerr.com, freelancer.com… ale však ty si hlavička, ty si už poradíš. 😉

A toto nie je ani z ďaleka všetko, čo sa dá vymyslieť, aby si si mohol dovoliť cestovať bez veľkých úspor pred cestou. Je len na tebe, či sa na cestu chceš vydať, alebo chceš ostať doma a závidieť tým, čo našli odvahu.

Oveľa viac dobrých rád, ako si dovoliť dlhodobo cestovať nájdeš v mojej knižke Okolo sveta s palcom hore.

Vyskúšal si si prácu počas cesty, alebo ťa niečo ohľadom toho zaujíma? Napíš mi komentár. 😉

Ak sa ti môj blog páči a chceš ma povzbudiť, aby som písal viac, môžeš mi prispieť pár drobných na ďalšie cesty priamo na môj účet IBAN: SK86 8360 5207 0042 0101 5370
Alebo aj cez PayPal / platobnú kartu: [paypal-donation]

(Visited 13 370 times, 1 visits today)

You may also like...

4 komentáre

  1. Peter píše:

    Ahoj Hogy,

    super sumar moznosti. Dakujeme 😉 Kniha sa paci a zdielam ju dalej v rodine. Drzim palce a pridavam sa do “newsletter-u” od Teba 🙂

  2. Barbora píše:

    super článok 🙂 ja som napríklad dobrovoľničila mesiac cez workaway a tak som mala zadarmo ubytko a jedlo a dosť času, aby som za mesiac spoznala ľudí a našla platenú prácu

    • hogy píše:

      Veru, to je skvelá metóda, ako si nájsť prácu. Začať ako dobrovoľník a časom si niečo nájsť vďaka kontaktom. 🙂
      Nakukol som n tvoj blog a vidím, že tiež si stopárka, tak to mám radosť.
      Držím palce nech sa Ti darí!