Turista verzus cestovateľ

Slovo “cestovateľ” sa dnes stalo veľmi populárne. Čoraz viac ľudí ním nazývame, alebo si oni sami tak hovoria. Je to asi aj tým, že niektorí nevidia, aký je rozdiel medzi turistami a cestovateľmi. Ja si však myslím, že ten rozdiel je dosť veľký. Mnohé ozrejmuje nasledovný citát:

„Turisti nevedia, kde boli, cestovatelia nevedia, kam idú.“
Paul Theroux

Rozdielov medzi turistami a cestovateľmi je však oveľa viac. Turista je obyčajne zamestnaná osoba, ktorá sa jednoducho vybrala na krátky čas (ojedinele dlhší) oddýchnuť si a zabaviť sa na mieste, ktoré už navštívili milióny podobných ľudí. Po krátkom prečistení hlavy môže opäť naplno zarezávať vo svojej práci. Počas tohto času minie značnú časť svojich úspor na turistické atrakcie, stravu v nóbl reštauráciách, alebo priamo v hoteli s plnou penziou a o skutočnom živote miestnych sa nedozvie skoro nič (ak náhodou predsa len dačo, tak za to môže vďačiť návšteve múzea). Často sa stretávam s tým, že o živote miestnych ani len neche nič vedieť a chce si len nerušene užiť svoju dovolenku. Väčšinou takúto cestu podnikne s turistickou kanceláriou alebo so skupinou kamarátov, či s rodinou.

Kontakt s miestnymi je minimálny, obmedzený len na nákupy suvenírov a iných drobností v obchodoch, v lepšom prípade na trhu. Turista sa väčšinou nachádza v takzvanej zlatej klietke, alebo aspoň v bubline spolu so zvyškom svojich krajanov. Bavia sa medzi sebou a okolie si všímajú len ako kulisu. Na chvíľu zbystria, keď sa ocitnú pred významnou stavbou, či inou zaujímavosťou, ktorú cielene prišli navštíviť. Tam už však ďalší kŕdeľ turistov mieri svoje drahé aparáty, aby spravili fotku toho, čo si mohli nájsť aj na internete. Popritom si však urobia aj fotky seba, ktoré hrdo zavesia na sociálne siete, aby pomachrovali pred kamošmi, v akej to exotickej destinácii minuli svoje úspory.

Po návrate z dovolenky (presne, ako to vraví vyššie uvedený výrok) ani poriadne nevedia, kde boli… O skutočnom živote v navštívenej krajine nevedia absolútne nič, pamätajú si akurát, či boli spokojní so službami v hoteli a s kvalitou jedla, ktoré sa často aj tak ani nepodobá na to, čo tam jedia bežní ľudia.

Oproti tomu cestovateľ je osoba, ktorá obyčajne cestuje dlhšie a snaží sa prísť do kontaktu s miestnymi, ako je to len možné. Pochopiť zvyky a kultúru miestnych je jednou z jeho priorít. Nemíňa bezhlavo peniaze na hlúposti a zažíva aj skutočné dobrodružstvo. Cestuje bez cestovky a len v minimálnych skupinkách, ideálne úplne sám alebo v dvojici. Cesta ho obohacuje. Poznáva nielen zaujímavé miesta a ľudí, ale tiež seba samého… A práve to je to, čo mňa baví a aj vo svojej knižke sa na to snažím trochu nabádať. Čo mi dalo cestovanie som už spísal do tohto článku.

Rozdiel medzi turistom a cestovateľom často vidno už na prvý pohľad. Kým turista chce vyzerať vkusne oblečený a upravený, cestovateľ si na tom tak nepotrpí. Fotky turistu sú v prvom rade o ňom samom, kďežto fotky cestovateľa dokumentujú život miestnych a krásu navštívenej oblasti.

V škole v Kambodži

V škole v Kambodži

Prechod z turistu na cestovateľa nie je bolestivý, ale chvíľu trvá, kým sa zmení zmýšľanie človeka. Nie každý to však dokáže… niekto má strach a niekto jednoducho o ten prechod ani nestojí. No zatiaľ nepoznám cestovateľa, ktorý by bol ochotný vrátiť sa nazad medzi klasických turistov. Takže pozor na to. 🙂

Tento článok som napísal aj preto, lebo mnoho turistov – dovolenkárov nechápe môj prístup k cestovaniu a potom na mňa v komentároch pod článkami útočia, ako napríklad v článku, kde som napísal svoje skúsenosti s indonézskym ostrovom Bali.

Tým ale nechcem povedať, že niektorý spôsob cestovania je horší a niektorý lepší. Každému vyhovuje niečo iné a to je v úplnom poriadku, len by som bol rád, keby sme tieto prístupy viac rozdeľovali.

(Visited 1 011 times, 1 visits today)

You may also like...

2 komentáre

  1. A alebo B píše:

    Dobry clanok ale ako vo vsetkom, neni vsetko bud A alebo B, turista alebo cestovatel. Nechdoim s cestovkami cesty si vymyslam sam, milujem spoznavanie kultury a ludi, vyhladavanie neturistickych lokacii rovnako ako prechadzanie sa po pamiatkach. Raz za cas si dopriajem drahe jedlo v nobl restauracii alebo modernom hotely ale vacsinou sa prestravujem ako tak…Nie je vsetko A alebo B.

  2. Malgi píše:

    Moc hezky sepsaný článek! Od té doby, co cestuji stopem, by mě snad ani nenapadlo tyto dva pojmy zaměňovat a jak říkáš – člověk, co jednou vyzkouší, jaké to je opravdu poznávat cizí země a tamní kulturu (i když je to u mě zatím jen v rámci Evropy), už se nikdy nevrátí k poznávání hotelů a přímořských letovisek. …A hodně štěstí v anketě přeji 🙂