Máš nízky plat? Tak s tým niečo urob!

Nedávno sa mi článkom o tom, ako som si za 1,5 roku zo slovenského platu nasporil na 3 roky cestovania, podarilo vyvolať dávku emócií medzi čitateľmi. Popri klasických hundraniach, pochybovaniach a opovrhovaniach sa našli aj komentáre, ktoré hovorili o tom, že z môj vtedajší plat (1000€ – 1200€ brutto) je vysoký a tak sa z neho ľahko šetrí. Viem, že týmto článkom si opäť raz koledujem o vlnu nepochopenia, ale to mi nevadí. Verím, že sa nájdu ľudia, ktorí si z neho niečo odnesú a pre nich ho píšem.

Priemerná hrubá mesačná mzda na Slovensku je cca 900€ a vyše 60% ľudí zarába menej ako priemer. Taktiež väčšina ľudí na Slovensku si myslí, že si zaslúžia viac peňazí, ako zarábajú. Čo ale robia pre to, aby dostali viac? – takúto otázku som sa opýtal viacerých nespokojných ľudí a odpoveď bola vždy rovnaká. Radšej, aby neprišli aj o to málo, čo majú, sú ticho a nevyvýjajú žiadnu aktivitu… No ale takto sa samozrejme nikdy nedočkajú zmeny. Však kto by im len tak dobrovoľne dvíhal plat, keď nemusí a vonku je kopec potenciálnych náhradníkov.

Odmena za prácu - plat

Prachy – kupovanie si cudzieho života na prácu pre seba za plat

Prečo by si mal práve ty dostať väčší plat?

Hneď mi napadol klasický vtip:
Bol som ráno za šéfom, že chcem pridať.
Poklepal ma po ramene a povedal: “Tak pridaj!”

Akú máš hodnotu pre firmu? Zamysli sa, aký je tvoj prínos firme. Ako náročné je na trhu práce zohnať podobného človeka a koľko by to stálo? Je náhradníkov plný úrad práce? – tak to je prúser!
Hoci je každý človek iný, školstvo z nás vytvára davy, ktoré majú na pracovnom trhu rovnakú šancu. A tu práve vzniká problém. Mnoho ľudí až do absolvovania školy neprichádzajú do kontaktu s praxou a tak podľa životopisu vedia presne to isté, čo všetci ich spolužiaci. Následne sa zamestnajú za nízku mzdu a sú radi, že vôbec niekde pracujú. Takto prežívajú aj roky a nič nerobia pre to, aby tomu bolo inak. Vďaka tomu, že sú priemerní, nemôžu očakávať výraznú zmenu.

Ako sa odlíšiť od priemeru?

Ak si študent, najlepšie je čo najskôr sa začať venovať či už práci popri škole, dobrovoľníčiť v zaujímavej organizácii, alebo sa cielene učiť niečo navyše oproti spolužiakom – napríklad cudzie jazyky, marketing, základy podnikania, … Toto všetko ti zlepší pozíciu na pracovnom trhu a rýchlejšie sa dostaneš do nadpriemerne zarábajúcej skupiny obyvateľstva. Dôležité je nezaspať na vavrínoch, ani keď už si zamestnaný. Len zriadka sa vidí, že si zamestnanec svojpomocne zvyšuje kvalifikáciu, alebo sa učí niečo úplne nové. Práve toto môže byť tvoja veľká výhoda.

Investuj do svojho vzdelania a rozvoja osobnosti. Aj cestovanie ti v tomto môže výrazne pomôcť, podobne ako mne. Cestovanie ti nie len zmení osobonosť k lepšiemu, ale ťa aj odlíši na pracovnom trhu. Na cestách si takmer denne vystavovaný rôznym situáciám, ktoré musíš samostatne riešiť a tvoj potenciálny zamestnávateľ to môže oceniť.

Pracuješ ako predavač, či upratovačka? Ak chceš dobre zarábať, tak musíš byť buď extra trieda, pracovať v zahraničí, alebo sa postupne prepracovať na inú pozíciu. Len malé percento nespokojných zamestnancov si hľadá nové zamestnanie kým majú prácu. A to práve považujem za obrovskú chybu! Z toho presne ťažia napr. kórejské firmy, na ktoré všetci zamestnanci nadávajú, ale držia sa v práci kým prídu o zdravie, robia nadčasy a dostávajú nízku mzdu. Chápem, že mnoho ľudí nevidí inú šancu vo svojom regióne a kvôli veku sa už ťažko budú učiť niečo nové, alebo si nemôžu dovoliť presťahovať sa od rodiny, prípadne sú hypotékou prinútení “hrať na istotu”. Nuž, nie je ľahké pomôcť každému, ale nemyslím si, že by to bolo nemožné. Treba sa stále snažiť hľadať lepšie možnosti.

V dnešnej internetovej dobe sa dajú zaujímavé pracovné príležitosti nájsť ľahšie ako kedykoľvek pred tým. Možný je aj zárobok popri pracovnom pomere a postupne sa možno bokovka stane hlavným zamestnaním. Netreba čakať kým je človek nezamestnaný, stačí raz za týždeň tomu venovať trochu času a výsledkom môže byť spokojnejší život už v krátkom čase. Alebo ak už si v niečom dobrý, daj sa na podnikanie, konečne budeš môcť byť odmenený podľa toho, koľko si naozaj zaslúžiš.

Celoživotná oddanosť jednému zamestnávateľovi už nie je v móde!

Je bežné, že si vo firme vážia kľúčových zamestnancov. Tých, ktorí sú nositeľmi know-how, ktorí podávajú nadštandardné výkony a vďaka ktorým firma prosperuje. Niektorí sú len veľmi tažko nahraditeľní a pokiaľ si v takejto pozícií, je na mieste požadovať primeraný plat. Ak si stavil na nesprávneho koňa a si veľká ryba v malom akváriu, môže byť lepšie uvažovať aj o zmene pôsobenia – napríklad odísť do lepšej firmy, či už doma, alebo v zahraničí.

Peniaze nie sú to najdôležitejšie a ani pre teba by nemali byť prioritou. Ale keď už predávaš drahocennú časť svojho života firme, tak aspoň nechoď príliš pod cenu. A ak je tvoja cena nízka, neviň za to nikoho iného, ako seba samého. Ak si nespokojný so svojou prácou, čo robíš pre to, aby si mal lepšiu? Stúpa tvoja hodnota, alebo naopak upadáš?

Kamarát Lukáš Čech napísal k problematike zarábania peňazí dve veľmi zaujímave knihy:
Ako si vybudovať úspešnú kariéru,
Cesta k finančnej slobode.
Môžu byť práve pre Teba veľmi vhodným zdrojom inšpirácie, aby sa ti podarilo dostávať za svoju prácu primeranú odmenu a aby si so zarobenými peniazmi vedel rozumne nakladať.

A ak sa budeš chcieť vydať do sveta na vlastnú päsť, zídu sa ti rady z úspešnej knižky Okolo sveta s palcom hore.

(Visited 1 413 times, 1 visits today)

You may also like...

1 Response

  1. Michal píše:

    Amen! Ako keby si mi bral slová z pod jazyka. Každí si je strojcom vlastného šťastia či neštastia.

    Dovidenia.