Nie! Balenej vode.

Na Slovensku máme skoro v každom vodovode pitnú vodu a preto nie je dôvod kupovať balenú. Žiaľ väčšina ľudí sveta len sníva o takom luxuse, ako máme my! A tak si vodu kupujú, alebo sami filtrujú. Skoro v každej turistickej príručke sa ako jednu z prvých rád dočítate, že si máte kupovať balenú vodu, aby ste sa vyhli zdravotným problémom. To je pekná rada, ale mne sa celkom nepozdáva. Balenú vodu si kupujem len ak je to fakt nutné. Za posledný rok som si ju kúpil asi 5x, keď ma prinútili okolnosti (lokalita a čas) a vždy len vo veľkých baleniach po viac ako 4 litre a raz dokonca 20 litrov (to bola sranda mať to v batohu). Prečo balenú vodu nekupovať? No minimálne z ekonomických a ekologických dôvodov!

  1. Z ekonomických dôvodov preto, lebo je relatívne drahé platiť obyčajne 30 – 50 centov za 1,5 litra vody. Denne takto určite miniete 1 euro len za vodu. Mesačne to bude 30 eur minutých zbytočne. Nechcem povedať, že nemáte piť, to určite nie a tiež nechcem, aby ste hazardovali so svojím zdravím, no veď o tom sa ešte dočítate nižšie, nebojte.

  1. Ekologický dôvod je ten, že denne takto vyprodukujete 2 – 3 plastové fľaše, ktoré v ideálnom prípade skončia v separovanom zbere, čo sa ale v Ázií deje ozaj zriedka (vraj vo svete je to len 20% fliaš), prípadne na skládke, čo sa tiež nestáva často, ale najpravdepodobnejšie sa ocitnú v prírode, alebo na ulici, napriek tomu, že vy ich pekne hodíte do smetiaku. Aj v Ázií sa smetné koše bežne dajú nájsť na ulici, ale ako som zistil obyčajne obsah týchto smetných košov vysypú či už za dom, z mosta do rieky, alebo do lesa za mestom. V tomto videu pekne vidno životný cylkus plastovej flaše. Keď sa niekde nahromadí viac odpadu, tak to jednoducho zapália, čo tiež nie je dobré riešenie, pretože všetky tie škodlivé látky sa dostávajú do ovzdušia.

  2. Ďalším dôvodom je aj fakt, že balená voda ešte neznamená nezávadnú vodu. Aspoň v niektorých krajinách Ázie je to fakt. Bolo mnoho prípadov a to nie len v dávnej minulosti ale aj teraz (Kambodža), že dokonca domáci ľudia pijúci balenú vodu mali zdravotné problémy. A to si ešte treba uvedomiť, že samotná plastová flaša do vody vylučuje škodlivé látky.

Ako teda cestovateľ môže získať pitnú vodu bez toho, aby ju kupoval balenú v plastových fľašiach? Vodu môžete skoro vždy a všade získať úplne zadarmo a kvalitatívne úplne rovnakú ako je tá, ktorú si kupujete balenú. V Ázií sa totiž nepredávajú minerálky, ani vody s bublinkami, ale takzvané „purified drinking water“, čo je vlastne očistená voda. Miestni ľudia si ju obyčajne kupujú v 20litrových nádobách, ktoré sú zálohované a takto ich tých 20 litrov stojí obyčajne menej ako 1$. V skoro každej reštaurácií je voda zadarmo k jedlu a tak si tam vždy doplním fľaše. Zatiaľ s tým nikde nemali problém, práve naopak. Však tá voda ich veľa nestojí. A pre mňa je to tiež výhodné, lebo za cenu obyčajne 1$ mám chutný obed a vodu na celý deň. Ďalšie miesta, kde zaručene vždy zadarmo dostanete pitnú vodu do svojej fľaše, sú policajná stanica, požiarna stanica, nemocnica, banka, turistické informačné centrum a mnoho ďalších miest. Samozrejme neraz som si vodu popýtal aj od miestnych ľudí a ešte nikdy som neodišiel s dlhým nosom.

Pitná voda v Mjanmarsku

Pitná voda v Mjanmarsku

V mnohých krajinách Ázie tiež existujú predajne vody (niekde som videl aj automaty), kde vám do vašej fľaše napustia čistú vodu za veľmi nízku cenu – obyčajne zaplatíte len cca 5 centov za liter a to vám ešte aj perfektne očistia vaše fľaše, či camel back.

Občas sa stane, že potrebujem doplniť zásoby vody aj mimo civilizácie. V takom prípade prichádza na rad fľaša s filtrom. Nemusel som ju moc často použiť, ale keď už je to nutné, je príjemným pomocníkom. Napríklad na očistenie vody z potôčika, či studničky, ktorú miestni považujú za pitnú (no môj žalúdok by sa možno búril). Keď máte možnosť a čas, je dobré takúto vodu prevariť. Vždy mám so sebou plechový hrnček a keď som si robil ohník prevaril som si v ňom vodu z potoka.

Keďže mám dosť veľkú spotrebu tekutín, bežne mám so sebou viac ako 5 litrové zásoby. Hlavne ak sa chystám niekam, kde možno nebude ľahké natrafiť na vodu. K mojej výbave patrí camel back o objeme 3 litre, litrová fľaša s filtrom a jedna plastová fľaša (tú si nechávam pri sebe v dopravných prostriedkoch, zatiaľ čo batoh je v kufri).

Tak čo myslíte, je nutné kupovať balenú vodu? Aké sú vaše spôsoby získavania vody?

P.S. Tí ktorí si kupujete minerálnu vodu veriac, že jej pitie vám prospieva, kľudne v tom pokračujte. Dúfam však, že plastové fľaše separujete. 😉

(Visited 952 times, 1 visits today)

You may also like...

2 komentáre

  1. Deluxa píše:

    ..ani neviem ako som sa sem preklikal ale s tou vodou mas fakt pravdu. Nie som sice megacestovatel jazdim len na moto tuto sezonu to bude 30tis. km a len “okolo komina” ako sa vravi ale ked si clovek spocita kolko toho vyhodi na balenu vodu po roznych obchodoch a pumpach tak to stoji fakt za zvazenie. Pritom riesenie jednoduche brat zo sebou flasku s filtrom a nabrat si ju hocikde zadarmo. Nikdy som takto neuvazoval jednoducho preto lebo som nebol nuteny. Doma bezne pouzivam na kavu konvicu na vodu s filtrom ale nikdy ma nenapadlo brat to zo sebou na cesty. Clovek si to neuvedomi az pokial si to nespocita a neda do kopy. To nespominam este tie vyhodene plasty. Vdaka za typ rozhodne mam od dnes v mojej povinnej vybave na cesty….

    • hogy píše:

      Super, tak to mam ozaj radost. Filtracna flasa je investicia na urovni asi 40 eur, takze nie je to lacny spas, ale myslim si, ze sa ozaj hodi na take dobrodruzne cestovanie. Drzim palce na cestach!